| anonim_4396 a întrebat:

Cei ce folosesc Windows Movie Maker, va intreb ceva, cand uploadati video-uri pe Youtube acestea se vad prost? Adica la mine se vad cu dungulite si puncticele colorate... dar nu inteleg de ce, pe PC se vad ok, probabil nu-i place Youtube-ului bitrate-ul sau codecul sau cine stie ce... asa ca va intreb daca exista vreo "smecherie" ca sa pot modifica formatul in care randeaza Movie Maker, intreb asa, cum e acel script pentru o poza ca watermark, poate exista si unul pentru asa ceva.

PS: va rog eu, nu spuneti-mi lucruri de genul schimba programul, pentru ca nu vreau... imi place la movie maker ca randeaza foarte repede, in 30 de minute am film full hd de 15 minute.

6 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa schimbi programul, dar fa cum vrei.

| meduzza a răspuns:

Din cate stiu eu nu prea ai ce sa facihappy Si mie mi se mai intampla asta cateodata cu youtube.ul si i-am intrebat pe toti prietenii mei care se pricep foarte bine la programe de genul si mi-au zis ca mai bine mi-as schimba programul pentru ca nu ar fi foarte bun. Scuze ca nu te-am putut ajuta sad

| introduaicinumele a răspuns (pentru meduzza):

Mdea, poate o sa-l schimb, m-am gandit cu Sony Movie Studio (are tot ce imi trebuie, este un fel de Vegas Pro mult mai ieftin, pentru home-use). Dar pana atunci convertesc video-urile in alt format, chiar daca asta inseama sa mai astept 10-15 minute pentru conversie.

| meduzza a răspuns (pentru introduaicinumele):

Vegas Pro e destul de ok, nu stiu cum e Sony Movie Studiohappy cam naspa cu timpul de conversie dar poate gasesti altul mai ok tongue

| introduaicinumele a răspuns (pentru meduzza):

Am folosit Sony Vegas Pro, si stiu cum sta treaba cu el, dar e prea scumpa licenta, si nu prea imi place sa folosesc programe fara licenta.

Iar Movie Studio, arata 90% le fal ca Vegas, doar ca are mai putine functii (sunt scoase acele functii profesionale pe care nici un home user n-ar avea la ce sa le foloseasca).

Dar ce ma oftic este ca n-am gasit nimic de editat video gratuit care sa fie super ok, pentru poze am gasit: GIMP, pentru animatii: Blender, iar pentru video. gasisem LightWorks, pare mai profesional dar imi da cam multe erori... poate din cauza ca am Windows pe 64 bit.

| meduzza a răspuns (pentru introduaicinumele):

thinking incearca sa iti pui windows-ul pe 32 si vezi daca iti merge LightWorks. Eu am mai intrebat niste prieteni si mi-au spus ca ei mai folosesc Windows Movie Maker si Vegas deci nimic nou. ar mai fi Video Pad dar e cam slabut ca functii depinde ce iti trebuie tie tongue