| china112 a întrebat:

Salutare!

ma poate ajuta cineva cu idei de experimente la chimie cu importanta practica? (nu ma refer la obtinerea saramurii si apa indulcita...hee hee )

de ex: epurarea apei cu diferite substante, separarea clorofilelor a si b, etc...

2 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Epurarea apei implica mai multe procese:decantare, tratare chimica si biologica-nu poti realiza asta acasa, nici intr-un laborator de scoala.Iti propun ca experiment netralizarea unui acid cu o baza; acidul acid acetic diluat(otet), baza:bicarbonat de sodiu(alimentar, se gaseste la orice magazin).

| china112 explică (pentru Mihaela1964):

Imi trebuie ceva mai complex ce se poate realiza in laboratorul scolii... multumesc pentru raspunsul anterior! big grin