| anonim_4396 a întrebat:

Colegii mei din clasa vor sa vin cu ei la sala, deoarece nu sunt asa bine facut, etc.Sunt mai slab de fel..Colegii mei au 175, 180+, eu de abia am 1.68 jumate.Eu nu vreau sa merg la sala,pentru ca stiu nu voi mai creste dupa si de aia(mai bine fac baschet!). Unii au dureri de umeri spate, etc. Ei zic ca nu mananc destul, dar mananc ca un spart si tot nu pun pe mine. Ce sa fac? In legatura cu inaltimea si greutatea.
Tin sa precizez, ca la mine in familie toti is bine facuti, numai eu is mai slabut si in vara oricum voi face baschet 7 zile din 7, sa trag mult sa cresc in inaltime!

Răspuns Câştigător
| Axelx a răspuns:

Precizează te rog frumos și vârsta. Dacă ai corpul în dezvoltare și mergi la sală nu îți oprești dezvoltarea corporală decât dacă faci anumite exerciții. De exemplu dacă într-o zi faci mâini nu are cum să îți oprească creșterea happy. Informează-te despre ce nu trebuie să faci la sală și poți să mergi liniștit fără să te temi. Doar nu te apuca de hormoni și proteine dacă prietenii tăi te încurajează. Probabil durerea lor se datorează excesului de exerciții pe care îl fac prietenii tăi. Poți să mergi liniștit dacă știi ce exerciții nu trebuie să faci. Dacă faci sală corect atunci nu prea te va afecta (totuși dacă ai 13/14 ani îți recomand să faci doar ceva sport, nu te apuca așa repede de sală). Pe la 16 ani cred că ar fi cel mai ok dacă vrei să îți mai formezi corpul. Ce îți recomand cu încredere: calisthenics. Caută pe net să vezi ce este și alea nu au cu ce să îți dăuneze. Mult succes îți doresc, o viață cât mai bună happy.

| OttoR3V a răspuns (pentru Axelx):

Am 16 ani

| OttoR3V a răspuns (pentru Axelx):

+ ca daca aveam macar 1, 75-1, 80 faceam sala, dar asa nu voi face.( mi-a zis 1 doctor ca si la 16 ani, mai pot sa cresc mult si bine, deoarece nu sunt asa dezvoltat)

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca esti slab te-ar ajuta sala ca sa pui muschi pe tine daca zici ca alimentatia nu-si face treaba. N-ai spus varsta, poate e doar o perioada cand esti asa din cauza timpului de crestere majora.

| OttoR3V a răspuns (pentru Adry05):

Am 16 ani, si mi-a zis cineva(un doctor mi se pare) ca eu nu sunt asa dezvoltat, deoarece inca sunt in perioada de crestere!