| anonim_4396 a întrebat:

Crede-ti ca din cauza faptului ca doctorul mi-a zis ca am uterul retrovers si ifantil sansele de a ramane insarcinata sunt reduse?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sansele de a ramane insarcinaa nu sunt modificate, dar exista riscuri de a pierde sarcina. Trebuie sa consulti un medic care sa-ti spuna exact care sunt riscurile, tinand cont mai ales de dimensiunile uterului tau. De asemenea, trebuie sa vezi daca infantilismul uterin nu se asociaza cu o incompleta dezvoltare a ovarelor, pentru ca asta scade sansa de sarcina.

1 răspuns:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Multe femei sunt ingrijorate de faptul ca uterul retrovers ar putea avea influente negative asupra fertilitatii. Pozitia retroversa a uterului nu influenteaza in nici un fel fertilitatea. Spermatozoizii isi gasesc drum catre ovul si printr-un uter normal si printr-unul retrovers. Problemele de fertilitate care pot apare nu sunt in legatura cu pozitia fizica a uterului ci cu acele cauze de ordin patologic cum sunt endometrioza sau cu boala inflamatorie pelvina.
mai multe informatii : http://www.parinti.com/Uter_retrovers-articol-718.html
Sunt putine cazurile in care femeile ce au uter infantil nu pot duce la bun sfarsit o sarcina.
Succes!