| daniela_4247 a întrebat:

Dupa cat timp pot ramane insarcinata daca am uterul retrovers si infantil ma stradui de 2 ani si nimic sotul meu poate avea copii a mai fost casatorit?

Răspuns Câştigător
| cribus a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un medic.am trecut si eu prin asta mi-am dorit ff mult un baietel(am o fetita de 10 ani)devenisem obsedata si cand m-am resemnat am zis asta e nu se poate(medicii mi-au spus ca nu voi mai putea avea copii)s-a intamplat dupa 10 ani.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca sotul tau a mai avut copii nu inseamna ca nu e nici o problema la el. Deci obligatoriu trebuie sa-si faca o spermograma.
Apoi, dupa cum am mai scris pe aici trebuie sa vezi ce fac ovarele tale. Ar trebui sa-ti faci niste dozari hormonale in ziua 3-5 a ciclului menstrual (estradiol, progesteron, LH, FSH, prolactina, etc, un ginecolog care trateaza probleme de fertilitate iti va recomanda). In plus, trebuie sa faci o echografie cu sonda transvaginala la un echografist cu experienta in ziua a 12a, eventual a 13a a ciclului menstual pentru a te asigura ca este ovulatie.
Uterul retrovers si infantil ar trebui sa-ti dea probleme in a tine o sarcina (adica sa ramai insarcinata si sa nu poti duce sarcina la termen). daca nu ai ramas niciodata insarcinata in 2 ani trebuie sa va faceti mai multe investigatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

draga mea, nu ai vrea sa consulti un medic? cred ca este cel mai in masura sa-ti spuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceasta problema de un an incerc sa raman si nu am ramas am fost la doctor si mi-a zis ca nu e o problema dar daca raman e posibil sa mai pierd sarcini.Am pierduta una la doua saptamani si de atunci nu am mai ramas niciodata dar nu-mi pierd speranta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SAL! Si eu incerc sa raman insarcinata de 2 ani si nimic. Am fost la doctor si mi-a spus ca am uterul mic si nu se stie daca pot ramane insarcinata. Am crezut k lesin cand am auzit dar nu ma las pan nu o sa am un baietel si o fetita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ma afluu in aceeasi situatie, ce ne facem, eu am ajuns la disperare

| alinutaa a răspuns:

Buna, si eu am aceesi problema cu uterul dar sunt poztii care ajuta spermatozoizii sa ajunga unde trebuie. Am citit ca femeile care au uterul retrovers raman mai greu insarcinate, DAR RAMAN. asa ca nu iti pierde speranta si treci la treaba, citeste pe net ca o sa gasesti o gramada de chestii si raspunsuri la intrebarea ta.