| Baiattt a întrebat:

Cum iti mentii mentalitatea puternica si sa ramai motivat indiferent ce s-ar intampla?
De exemplu daca esuezi in ceva anume cum sa ai mentalitatea ca despre asta vorbim ca sa nu iti pese de ceea ce se intampla deoarece stii ca intr-un final vei reusi.
Intodeauna incepem ceva de exemplu si la un moment dat zicem ca suntem prea obositi ca nu mai putem, ori vedem ca doar esuam (esec peste esec) si intr-un final renuntam.
Dar despre asta vorbesc in momentele grele, neplacute si asa mai departe cum sa ramanem concentrati si sa zicem de exemplu lasa ca eu stiu ca pana la urma o sa reusesc sau ceva de genu (chiar nu stiu...).
Cum sa ne motivam singuri si sa ne punem in minte o imagine sau sa ne zicem ceva ca intr-un final vom reusi sau ceva.

Cateva sfaturi, sugestii etc?!

6 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Nu exista sfaturi sau sugestii. Poti sau nu poti.
Capacitatea ta de a trece peste depinde de cum ai trait pana acum si de cat de determinat esti sa te schimbi daca este nevoie.
Asta depinde doar de tine si de motivatia ta.
Spun asta din propie experienta.
Nu e de ajuns sa iti spui ca vei reusi daca n-ai nici un obiectiv de urmat(aici intra si constiinta sau incapatanarea care pot exista sau nu,iar daca iti spui ca le detii dar nu se vede atunci nu e asa,nu e ceva ce se dobandeste, astea pur si simplu exista).
Eu in momentul asta stau cu caietu' de fizica pe birou da' scriu aici in loc sa-mi fac tema pentru ca nu stiu de ce imi face mai mare placere sa stiu ca scriu ceva din proprie vointa, si nu, sa fi fortat sa faci ceva, sa fi un sclav dpdv psihic nu este propie vointa.

| Dante30 a răspuns (pentru Wehrmacht):

La tot ce ai spus exceptand partea cu fizica merge " Fi pregatit oricand sa sacrifici cine esti pentru cine ai pute deveni/fi"

| Wehrmacht a răspuns (pentru Dante30):

Nu,nu merge.Aia e o filosofie gen drama de facebook.Nu sacrifici nimic daca vrei sa te schimbi, pentru ca n-ai ce sa consideri sacrificat dupa schimbare din moment ce ai facut-o in mod independent.
Si sa te "adaptezi" la problema nu inseamna sa o rezolvi.Inseamna sa-ti demonstrezi ca esti o persoana incapabila sa ramana neschimbata si sa treaca prin problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Scuze ca intervin, adica sa fii nesimtit in fata a tot ce se intampa negativ. Nepasator, ceva ce nu trece de vointade pozitivul tau.Cam asa ceva, nu? Eu am vazut oamnei care au fost distrusi cand le-a luat foc casa dar am vazut si oameni care au ramas lucizi in fata multor probleme.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am citit raspunsul de 5 ori, le-am citit si pe ale mele si tot nu vad care e legatura dintre ele.Ma ajuti cu un citat din raspunsurile mele?

| Dante30 a răspuns:

Salut, sunt de parere ca mentalitatea de care vorbesti tu si anume "optimismul" e o mare porcarie pe care nu o poti crea ci te nasti cu ea.
De ce o numesc porcarie? Fiindca sa fim realisti, totul din jurul nostru e contra noastra, cand ajungi acasa in "cuibul" tau iti aduci aminte ca ai facturi de platit ca poate numai ai bani, ca frigiderul e gol, se mai intampla sa mai primesti si un apel stresanta/trist vizavi de o anume intamplare.
A trece peste toate nu e OPTIMISM e doar supravietuire, iar noi cei realisti alegem sau mai bine zis nu avem de ales decat sa traim in continuare cu greutatiile astea si sa incercam sa gasim un scop in viata noastra pentru a ne valorifica timpul cumva.
Cu totii suntem doar niste supravietuitori, iar optimisti cei mai multi cu ghilimele de rigoare,( nu toti bineinteles) sunt batuti in cap, fiindca refuza sau mai bine zis nu pot percepe ca ceva sa mearga prost sau impotriva lor, poate pentru ei e bine dar din perspectiva unei persoane realiste totul e doar o mare porcarie, o falsitate si incapatanare pe care vrei poate sa o ai dar nu o ai si in final esti multumit ca nu o ai si ca esti cine esti.