| DomnulSarma a întrebat:

Daca am 14 ani si 4 luni si daca am 1.75 cam cat voi avea la sfarsitul cresterii? Tin sa mentionez ca sunt baiat si ca am parinti scunzi, mama de 1.60 si tata 1.67

Răspuns Câştigător
| ShawolSkehehdanfdldi a răspuns:

Aprox. 60 %winking

7 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Vei ma icreste pana la 18 ani sigur.
Probabil te tragi genetic de la vreun bunic, unchi sau matusa.
Succes!

| DomnulSarma explică (pentru kar1GaNNN):

Nimeni nu e inalt de la mine din familie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza ca ai parintii scunzi. Poti semana cu unul dintre bunici sau stramosi.Si mai poti creste sau poti stopa in crestere peste cativa ani.Visul de a atinge ce inaltime vrei tu poate devni realitate dar se poate intampla sa mai cresti doar un pic.

| ShawolSkehehdanfdldi a răspuns:

Ciudat sa ai parinti asa scunzi, iar tu sa atingi o inaltime asa inalta. De obicei fetele cresc pana la varsta asta, iar baietii dupa. Am un unchi si un var care au crescut pana la aproximativ aceasta varsta, dar dupa cresterea s-a oprit. Nu ar trebui sa iti faci griji ca vei creste prea mare. Funda? ^^

| DomnulSarma explică (pentru ShawolSkehehdanfdldi):

Pai eu vreau sa ating 1.87 si sunt printre cei mai inalti din clasa...cat la % am sanse? Daca zici in procente cum am zis, ai fundahappy

| ShawolSkehehdanfdldi a răspuns (pentru DomnulSarma):

Aprox. 60 %winking

| doctoruldurerii a răspuns:

Daca ai hipersecretie hipofizara, poti atinge si 2m lejer. Sunt mult prea multi factori intrinseci si extrinseci care vor determina inaltimea ta finala.

| Noble98 a răspuns:

Daca tatal tau nu este mai scund cu 20 cm decat mama, si nu este, probabil o sa fi cu cel putin 10 cm mai inalt ca mama ta.