| maria_8420 a întrebat:

Dulciurile ingrasa?

Răspuns Câştigător
| SilvSilvana a răspuns:

Stim cu totii raspunsul la aceasta intrebare.
Totusi, exista un moment cand te poti bucura de o prajitura fara ca acele calorii sa ajunga iar unde nu trebuie(burta, picioare, solduri). Acest moment este imediat dupa antrenament.
In timpul antrenamentului corpul arde atat carbohidratii de rezerva(glucoza din sange si muschi, glicogenul din ficat si muschi). Nivelul de insulina scade si nivelul de glucagon, adrenalina si cortizon creste.
Daca imediat dupa antrenament mananci ceva dulce, caloriile se vor duce la refacerea rezervelor si nu te vei ingrasa.
Bineinteles, arderea grasimilor(care este accelerata dupa antrenament) va fi incetinita sau oprita.
La 1-2 ore distanta mancati si ultima masa a zilei, care in acest caz ar trebui sa fie compusa dintr-o sursa de proteine slaba, fara grasime: iaurt, branza slaba, carne slaba, peste.

In loc de prajituri, dupa antrenament, tot ca un desert poti incerca un smoothie de fructe congelate cu o cupa de pudra proteica. Racoritor, gustos, hranitor.

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde, eu pot manca o groaza de dulciuri si nu ma ingras deloc. Aici metabolismul variaza si reactioneaza pozitiv sau negativ la ora de a se ingrasa.

| TeodoraMaria98 a răspuns:

Cand vorbim despre dulciuri, stim ca exista macar o categorie a acestora care favorizeaza luarea in greutate: dulciurile grase, precum prajiturile, cremele, torurile, dulciurile din comert etc.

Dulciurile nu ingrasa - FHAceste dulciuri sunt foarte calorice si greu mobilizante pentru producerea energiei, de aceea persoanele cu o activitate fizica si intelectuala normala si mai ales cele cu o viata sedentara prezinta un risc crescut de a lua in greutate consumand astfel de alimente.

Dulciurile nu ingrasa

Insa pentru persoanele active, care depun efort zilnic atat intelectual cat si fizic, nevoia de calorii este foarte mare, avand un metabolism bazal ridicat. Aceste p[ersoane sunt in general mai sanatoase si totodata "rezistente" la dulciuri. Ele mananca mult si indiferent de tipul de alimentatie raman slabe. De multe ori acest fapt le ingrijoreaza, dorindu-si, spre invidia altor persoane, sa se ingrase putin. Pentru persoanele slabute recomandam ca "ingrasarea" sa se realizeze de fapt prin depunere de masa musculara (mergeti la sala de forta) si printr-o dieta adecvata, cum ar fi "Dieta de ingrasare".

| MarinaElena a răspuns:

Din pacate...DA!crying(((
Zaharul este unul din alimentele care ingrasa cel mai multsad

| mona a răspuns:

Normal ca ingrasa, au multe calorii

| FroddoLikesBlood a răspuns:

Evident.Dar trebuie sa stii cat si cand sa mananci.

| odorash a răspuns:

Daca imediat dupa antrenament mananci ceva dulce, caloriile se vor duce la refacerea rezervelor si nu te vei ingrasa.
daca manicni regulat pe zi cite una pai nu, nu ingrasa.

| Vla2xD a răspuns:

Da

| 985436982 a răspuns:

Depinde de organismul tau. Eu sincer, pot sa mananc cate dulciuri vreau, cand vreau, ca tot nu ma ingras.

| Rebe97 a răspuns:

Daaaaaaa

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Bineinteles!

| HepiBăluuns a răspuns:

Unele

| DعeutZa a răspuns:

Dahappy

| Teo_4002 a răspuns:

Depinde de organism.
Unele persoane le ingrasa.
Dar pe unele nu.
De exemplu eu pot manca oricate dulciuri vreau ca nu ma ingras si nu dau nici in diabet. Deoarece mananc zilnic. Le pot numii mancarea mea, happy

| oFatha a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu Deeeeloooooccc baga in ttine ca iti pofteste inimioara rolling on the floor ( normal ca ingrasa) laughing

| BlueBroom a răspuns:

Dulciurile ingrasa de obicei cel mai mult.

| Twixi a răspuns:

Depindehappy. Eu pot sa mananc cate dulciuri vreau, cand vreau, ca tot nu ma ingras devil!

| andutzaa_1034 a răspuns:

Da logik ca ingrasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. daca le mananci dupa ora 6 seara si cu exces!

| RosalinaB a răspuns:

Sigur ca ingrasa

| maria_4274 a răspuns:

Depinde de organism si de cat de multe mananci. Daca sunt consumate cu moderatie, ele ne fac chiar bine; ofera energie si ridica moralul, insa nu trebuie sa exageram.

| Simonaaaa a răspuns:

Daca mananci multe dulciuri da eu manac ciocolata amaruie ca aia iti face bine la sanatate si nu ingrasa! funda?batting eyelasheshee hee

| youngg a răspuns:

Mi se pare prea logic raspunsul la aceasta intrebare. Sper ca ti-am fost de folos.Pwp

| GeOrGyyyy a răspuns:

Cam da

| lov33andreea a răspuns:

Da tot cei dulce ìngrasa daca doresti sa tii o cura de slabire ìti propun sa nu consumi dulciuri.:*winkingwinkingwinking

Întrebări similare