| Ser9iu a întrebat:

E adevarat ca perusi masculini pot vorbi? ii poti invata sa vorbeasca? am vaz pe youtube si multi zic ca au avut sau au vazut acre vorbeau!

6 răspunsuri:
| Aliyaa a răspuns:

Da pot vorbi insa daca au peste 7 luni nu mai pot vorbi ei trebuie invata-ti de mici inainte ca ei sa invete caraitul lor specifi(nu cantatul). Daca il inveti de mic si ai rabdare cu el poate invata sa vb dar pentru asta trebuie sa l duci intr-o camera linistita in care sa nu fie nimic care sa i distraga atenti si pentru inceput ii repeti cuvinte scurte. ex:buna, coco. timp de 5-10 min apoi timpul se poate mari pana la 15 min.Mult succes!

| คเค๓เк a răspuns:

Mai copii! cum dq sa vorbeasca perusii masculini laughing
poate vrei sa spui papagalii, e o mare diferenta dintre un papagal si un perus
cum a ajuns site`ul asta...

| M.madallina a răspuns:

Perusul meu(era mascul)spunea:baiatu', baiatu lu' mama, bobi(asa il chema), mama.era asa scump... din pacate a murit acum un an

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da Sergiu, asa am auzit si eu, noi am cumparat acum 7 ani o pereche de perusi si ni s-a explicat ca masculul invata sa imite cateva sunete ce par a semana cu vorbele noastre numai daca este singur, altfel va "prinde" si va identificca celalalt ciripit al partenerei sale. dar partenera sa l-a cam terorizat cat au fost impreuna asa ca el si-a dat obstescul sfarsit dupa vreeo 5 ani. femela traieste si aazzi, e vesela si libera, iar cand afara ciripesc in limba lor diferite feluri de pasari ea le imita imediatt.
cu alte cuvinte nu doar masculul are ureche muzicala, cred ca ambii ar putea "vorbi" cu conditia sa fie singuri in colivie, sa nu fie influentati de alte sunete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu am un mascul care vb el are 1 an si de la 6 luni a inceput sa vb trebuie sa vb mult cu el si s il iei o jucarie bobi asa il cheama pe perusull meu e foarte cuminte te ciupeste doar daca il superi el spune: baietul, baietul lui bia, baietul mamei...etc el a fost inv de mic sa vb deoarece am vb mult cu el daca mi-as lua o femela nu cred ca near mai baga prea mult inseama deoarece ar fi ocupat cu femelea sa.Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pot vb deoarece sunt foarte inteligenti si eu am un papagal pe nume bobi si este foarte scump si cumnte la urma urmelor daca sunt invatati de mici ajung sa iti vb dupa 6-7 luni a meu zice:mama baietul mamei baietul lu bia pe papagalul meu il cheama(bobi)...