| giorgyana99 a întrebat:

Hello TPU! Am auzit ca daca ai 2 papagai perusi nu ii poti invata sa vb doar daca ai unul singur. Eu imi doresc foarte mult sa ii invat sa vorbeasca dar nu stiu ce sa fac.Ma puteri ajuta va rrrrooooogggg! :O3sadcrying

Răspuns Câştigător
| Sufl3TzelRănith a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=m_nTmaTvMVA Pot fi invatati sa vorbeasca, dar trebuie sa ai multa rabdare ei sunt invatati sa vorbeasca si in 2-3 luni...Mai intai trebuie sa ii repeti 10-15 min un cuvant care sa poata sa-l memoreze (de preferinta cuvinte scurte ex:mama pui cioc...)
P.S: trebuie sa ai un orar ca la scoala in fiecare zi la aceeasi ora si un singur perus in camerea fara alte zgomote care sa le distraga atentia(televizor radio alte persoane.)
Sper ca ti-am fost de ajutor FUNDA?(scuze pentru greseli)

9 răspunsuri:
| Sckipper a răspuns:

Nu stiu daca rasa lor vorbesc dar ca sa ii inveti sa vorbeasca trebuie sa vorbesti mult cu ei.vecina mea are papagali si le spune mereu ca "te iubesc" si au inceput si papagalul sa vorbeascalaughing

| jerrygabrielle a răspuns:

Daca ai 2 papagali nu prea ii poti imblanzi sai oti va fi mai greu in general pentru ca se ataseaza unul de celalalt si nu mai au treaba cu oamenii. Daca sunt pui le poti da vitamine pentru vorbit care le gasesti la pet shop, daca nu sunt pui nu isi fac efectul. Si da perusii vorbesc dar e mai greu sa ii imblanzesti si sa ii iveti sa vorbeasca daca sunt pereche cum am spus si mai sus daca sunt 2 nu mai au nevoie de nimiclaughing.

| LauraSpataru a răspuns:

Din proprie experienta iti spun: daca ai 2 perusi intr-o casa, nu vor mai vorbi in veci, pentru ca isi vor acorda intreaga atentie unul celuilalt. Oricat de tineri ar fi, tot se vor atasa de cealalta pasare (chiar daca ea e in alta incapere - se vor auzi).
Un alt lucru pe care ar trebui sa il stii e ca perusii nu vorbesc propriu-zis. Ei sunt doar niste imitatori ai lucrurilor pe care le aud in jurul lor.
Daca vrei, poti face cadou acest cuplu de perusi unui alt iubitor de pasari si tu sa iti iei unul tanar (perusii tineri sunt mai mititei, au nasul roz si dungile de pe cap sunt pana la nas; in opozitie, perusii mai batrani sunt mai "grasani", nasul este albastru inchis pentru masculi si roz sau violet deschis pentru femele, iar penajul de pe cap creste alb de la nas - cu cat are mai mult penaj alb pe cap sau mai putin in dungi, cu atat e mai batran).
Sper sa te ajute aceste randuri. Bafta!

| Gagicaru a răspuns:

Pune-i singuri intr-o camera 30 de min si da drumul la tv in care e BASE la o emisiune sa vezi atuncea ce cuvinte invata.Toata ziua prin casa vorbesc "Piratu, Piratu" doar papagali au fost animale de companie a piratilor

| giorgyana99 explică:

Sincer nu stiu cati ani au dar eu nu ii am de nici un an insa i-am prm de la cineva care ii are de cel mult 2 ani pana la ce varsta pot invata sa vb?

| zhenkyn a răspuns:

Am mai raspuns la intrebarea ta si chiar m-am interesat, deci e posibil daca papagalii sunt tineri. Ce varsta au?

| Vคмριяιţá a răspuns:

Doar baietii vorbesc
Vorbeste 2 ore/zi cu ei!

| 45tibi a răspuns:

Perusii nu pot vorbi, doar unele rase de papagali o pot face, de ex.marele alexander