| alemicutza1 a întrebat:

Hey.Am 13 ani si in octombrie fac 14 ani.Nu as putea sa'mi fac acum buletinul ca se apropie vacanta si vreau sa ma duc in strainatate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nr. 105/1996, privind evidenta populatiei si cartea de identitate, nu prevede cand anume, inainte de implinirea varstei de 14 ani, poti sa ceri emiterea CI. La art. 12 din lege se prevede doar ca trebuie sa te prezinti pentri CI cu cel putin 15 zile inainte de implinirea varstei de 14 ani.
Fata de aceasta prevedere eu cred ca se poate cere CI si in cazul tau, dar cel mai bine este sa te adresezi Serviciului public comunitar local pentru evidenta persoanelor de care apartine localitatea in care domiciliezi. Succes!

9 răspunsuri:
| -=AleCS=- a răspuns:

Nu cred
mergi la evidenta populatiei si intereseaza-te
eu am facut buletinul cu 2 saptamani inainte sa implinesc 14

| Fvn a răspuns:

Daca n-ai 14 ani impliniti nu poti. sad

| iuli a răspuns:

Nu. Din pacate nu poti sa-ti depui actele de buletin decat dupa implinirea varstei de 14 ani. Pentru a merge in strainatate pana cand iti eliberezi buletinul ai nevoie de pasaport.

| change12 a răspuns:

Nu doar daca ai 14 impliniti poti sau cu 2 luni inainte nu mai stiu mai asteapta raspunsuri

| Cromasston a răspuns:

Poti sa te duci cu actele necesare eliberarii C. I. la evidentza populatiei si sa-ti faci poza pentru buletin, dar il vei primi dupa 2 saptamani de la implinirea varstei de 14 ani!

| Andra_3307 a răspuns:

Iti faci pasaport temporar cu am facut si eu pasaportul temporar se face pe un an ca dupa aia anul viitor iti faci buletinwinking succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate face cu 6 luni inainte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu am facut buletin anult trecut si eu abia in iulie anul asta fac 14 ani.Am pasaport cu valabilitate 5 ani. poti sa-l scoti acum si sa-l folosesti pana peste 5 ani. n-are nicio importantawinking

| alemicutza1 explică:

Multumesc mult