| RedHair a întrebat:

Iata o problema careia nu i-am gasit inca rezolvare:
Maria vrea sa-si cumpere o pereche de pantofi care costa 97 de lei si cum nu are bani isi imprumuta 50 de lei de la mama sa si alti 50 de lei de la tatal sau. merge Maria fericita la magazin, isi ia pantofii, iar din 100 de lei primeste rest 3 lei.
Ajunge acasa, si ca sa mai diminueze din datorie inapoiaza mamei un leu si tatalui tot un leu. Un leu il pastreaza pentru ea.
Acum mai datoreaza 49 de lei mamei si 49 lei tatalui. 49 + 49 fac 98 de lei. Cu leul pe care l-a pastrat ea fac 99 de lei. Intrebare: unde e leul care sa completeze suta de lei?

6 răspunsuri:
| Peter28 a răspuns:

Leul care a ramas este in banii Mariei... Ce greu era!

suntserios
| suntserios a răspuns:

A fost intrebarea asta de vreo 5 ori saptamana asta

49+49 = 98
98 - 97 = 1 leu.

valoarea de 100 este irelevanta in context si nu trebuie sa te legi de ea.

| Scliparici a răspuns:

Ba vere ...copiati toate chestiile de pe facebook si va dati mari si tari pe TPU
e veche fetito, gaseste-ti si tu o ocupatie

| RedHair explică (pentru Scliparici):

Si ce daca e veche, tocmai ziceam ca nu i-am gasit rezolvare. Si de ce ma vezi tu mare si tare intreband asta? ca eu nu ma vad... ia explica-mi happy

| Scliparici a răspuns (pentru RedHair):

Pai era raspunsul pe facebook daca te uitaiwinking

| lOrd2Skill a răspuns:

In problemalaughing