| AlexandruJufa a întrebat:

Ma ajutati si pe mine? un copil le cere parintilor cate 50 de lei (50+50) pentru as cumpara o bluza de 97 de lei. Isi cumpara bluza si primeste 3 lei rest. Un leu ii da mamei si un leu tatalui, el ramanand cu 1 leu. Acum le mai datoreaza parintilor cate 49 de lei fiecare. 49+49+1 (al copilului)=99. Unde este un leu?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să facem:
mama 50-1= 49
tata 5o-1= 49
49 x 2= 98
100 - 3 (restul: 1 leu mama; 1 leu tata; 1 leu tu)= 97 lei bluza

97 lei (bluza) + 2lei (mama+tata) + 1leu (al tău) = 100 lei

Multumit?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-a furat el laughing.

| MariusSB a răspuns:

Pe tine nu te-ai dublat...

| Madalin_Ionut_1996 a răspuns:

Pai ma: are rest 3 lei da un leu lui tata si 1 leu lui mama deci la unul din ei i datoreaza 49 de lei si la unu 48 fidca leul ala e loat din una din sumele de 50 de lei

| Prose15 a răspuns:

L-a baut