| Theo25 a întrebat:

Vezi o camasa care costa 97$,dar tu nu ai bani.Asa ca ii ceri mamei 50$ si tatalui 50$, in total ai acumulat 100$.Cumperi camasa,si ramai cu 3$ rest. Ii dai 1$ mamei si 1$ tatalui,iar tie iti ramane 1$. Acum ai ramas cu o datorie de 49$ mamei si 49$ tatalui...49$+49$=98$+1$ al tau=99$.unde s-a pierdut 1$?

Răspuns Câştigător
| diladura a răspuns:

Pai greseala e atunci cand sumezi datoria, acel un $(al tau nu are ce cauta) tu deja ai dat parintilor 1$ fiecaruia deci ar veni 49$+49$(care au ramas de dat)=98$+ cei 2$(caruia i-ai inapoiat lor imediat)=100

| MecAlec a răspuns (pentru diladura):

Poti fi darnic, mai dai 1$ la parinti! 1$ mie si matematic se rezolva totul!

1 răspuns: