| Boeing737 a întrebat:

Imi ziceti si mie niste strategii pentru sah? La scoala e campionatul de sah si vreau sa castig... Va spun ca stiu sa joc sah foarte bine, dar nu am mai nici o tactica...

Dau o funda mare cat China!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Strategia o inveti din carti speciale.

REcomand :

Nimzovici - elementele strategiei + tehnica jocului pozitional
Capablanca - cele mai bune finaluri

Si Scoala combinatiilor ( volumul 1 si 2 ).

Cand termini astea, treci la ceva mai greu, gen : Alexei Suetin - strategii pentru avansati si paul keres - finaluri de turnuri.

5 răspunsuri:
| tacitacitaci a răspuns:

Ceea ce fac eu, doar ca nu joc sah. S-ar putea sa mearga. Imagineaza-ti tot felul de situatii posibile si vezi cum ai putea sa iesi din ele sau sa faci ceva inainte care opreste acel scenariu. Stiu ca sunt o groaza de scenarii, dar unele care-ti par tie complicate.
Joaca cu tine insuti. happy
Sper sa iti mearga. Mie prima chestie imi merge in alte domeni.

| Cosmin86 a răspuns:

Apropo, sa-ti notezi partidele.

Ca apoi sa le analizezi in chessbase cu fritz sau rybka.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva sah stiu si eu, dar nu cred ca sunt peste tine, asa ca te-as putea ajuta cu 2 linkuri care te-ar putea ajuta un pic:
https://sahpentrutoti.wordpress.com/invata-sa-joci/
https://www.youtube.com/watch?v=yv7_0svOlQU
Succes si stima

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte slabe link-urile alea happy

| ioandreii a răspuns:

Strategia trebuie sa ti-o formezi singur. Joaca cu jucatori mai buni ca tine si vei deveni mai bun.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ioandreii):

Strategia o inveti din carti speciale.

REcomand :

Nimzovici - elementele strategiei + tehnica jocului pozitional
Capablanca - cele mai bune finaluri

Si Scoala combinatiilor ( volumul 1 si 2 ).

Cand termini astea, treci la ceva mai greu, gen : Alexei Suetin - strategii pentru avansati si paul keres - finaluri de turnuri.