| DenissaDeea a întrebat:

Intr-un cuplu conteaza diferenta de varsta pentru voi/argumentati?

Răspuns Câştigător
| galileo a răspuns:

Ceau. Pentru mine ar conta diferenta de varsta. Daca suntem de aceiasi varsta atunci gandim la fel, avem aceleasi vise, avem toata viata inainte. Iubirea este intre toate varstele, dar unde ea este mai tanara iar el este batran nu se mai poate vorbi de iubire ( ma refer la diferente de 15-20 de ani, el avand avere mare). Biserica Ortodoxa oficiaza nunta acelora in care diferenta de varsta este de maxim 7 ani. Eu cred ca poate exista o diferenta de varsta de maxim 10 ani, eu unul nu vad cum 2 oameni cu o diferenta de 13-15 ani pot gandi la fel, au visuri comune.

41 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 19 ani peste cateva luni_m-aminrgostit de un tip de 29 de ani, i-a implintde curand acu o saptamana doua, credeti ca esarit i schema? ca nu se poate nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La inceputul relatiei diferenta de varsta nu conteaza daca aceasta s-a bazat pe dragoste. Dar dupa 10 ani de stat (iubit) impreuna cred ca diferentele incep sa se faca simtite. Bineinteles ca exceptiile nu fac decat sa confirme regula. Diferenta de varsta dintre doi parteneri nu se refera numai la capacitatea fizica a celor doi parteneri si la potentele lor sexuale. Este vorba si de ideile de viata care difera de la generatie la generatie, de felul in care se imbraca, la subiecte de conversatie preferate, cartile pe care le citesc si in general tot ce tine de viata. O diferenta de varsta de 15-20 de ani este OK cind unul are 35-40 de ani si celalat are 20-25. Dar cum vedeti aceeasi diferenta cind cel mai tanar are deja 40 si celalalt are 60? Ce mai poate gasi o femeie de 40 de ani la un barbat de 55-60 de ani?! Sau cum mai poate un barbat de 40 de ani sa fie atras de o femeie de 55-60 de ani?! Chiar daca ne gandim la cu totul altceva decat atractia sexuala, cum mai poate un barbat de 55-60 de ani sa participe la acelasi stil de viata cu o femeie de 40 si invers?! Sa fim realisti, nu vorbim de cazurile de exceptie cand unul este foarte bogat si celalt abia asteapta sa-l mosteneasca; sau de cazurile de la Hollywood cand un tanar actor/actrita accepta mizeria unui geriatric numai pentru a-si deschide un drum spre glorie... Societatea a stabilit niste reguli care au izvorat din mii de ani de experienta si oricat am incerca noi sa fim de libertini si "moderni" nu putem sa le schimbam. De altfel specialisti spun ca diferenta ideala este de 5-6-7 ani.

Numai bine! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stau cu un baiat de 28 de ani, iar eu am 20 si suntem de 1 an impreuna. ne intelegem foarte bine :X pentru ce sa stai cu un tip (mai bine zis un pusti) de 18-23 de ani? baietii acestia caut doar un lucru de la fete...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza diferenta de varsta, poate sa fie si 30 de ani sau peste 30 atata timp cat EXISTA INCREDERE RESPECT SI IUBIRE...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza atata timp cat la mijlok exista iubire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca conteaza...in mare parte oarecumlaughing
diferenta intre mine si prietenul meu este 16, il iubesc si gandeste foarte bine, nu a fost insurat.Barbatii asta prefera acum, domnisoarele si femeile tinere:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Asa cum s-a si spus in cateva mesaje, important nu este daca e 'normal', 'firesc' sau 'se cade'. Normalitatea aceasta este deseori pusa la zid de multi dintre noi. Si asta pentru ca ceea ce pentru mine este absolut firesc, pentru un altul poate fi o chestiune de extravaganta. Eu am o relatie cu un barbat mai mare decat mine cu 18 ani. Eu am 23.
Ca si orice problema de viata pusa in discutie, nu e cinstit sa uitam multi factori care aduc in dezvoltarea si cresterea unei persoane maturitatea, deschiderea acesteia catre o relatie de genul acesta.
Eu sunt fericita, ma simt iubita, iubesc, sunt femeie, si ma simt femeie. Ma respecta, pretuieste si respecta.
Daca dai curs altor pareri, uiti de cea care se afla in interiorul tau. De cea cu care traiesti si simti totul. Parerea ta.
Sunt persoane care vor fi de acord cu tine, altele care vopr merge atat de departe incat te vor judecat. Seara cand pui capul pe perina tot ideea ta e cea cu care te lupti. Daca esti fericit si multumit, implinit sulfteste, fa ceea ce te face fericitpe tine, si ferestete a-i multumi pe ceilalti, nu vei reusi pe toti sa-i incanti cu ceea ce faci si spui.
Suntem toti diversi si irepetabili. De ce sa ne chinuim si incarcam negativ cu probleme care nu tin de noi?
Pt toti cei care traiesc o poveste ca si a mea, traiti-o daca simtiti ca sunteti bine, daca aveti reticente inseamna ca nu parrea celorlati va determina sa o incheiati, ci voi insiva.
Cand apleci urechea la ceilalti, defaot nu faci altceva decat sa-ti cauti o idee de care sa te agati, ideea care te face sa renunti, ideea care te face nesigur, indecis. Fa ce simti si vei fi bine. Ceilalti vor fi asa cum au fost si ieri si maine. Tu asa cum ai ales!
Libertatea de a respinge e singura libertate.-Salman Rushdie.

| maria725 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna! Mai esti intr-o relatie cu acest barbat despre care ai scris aici?, daca nu poti raspunde aici, putem vorbi un pic in privat? Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre mine si iubitul meu diferenta de varsta este de 9 ani.eu am 20 iar el 29...si ne iubim foarte mult...

| Macovei_Andrei_1998 a răspuns:

Parintele Arsenie Boca zicea să nu fie mai mare de 10 ani si fiind sfânt stia ce zice.

| nilac a răspuns:

Ce va tot agitati atata daca VARSTA conteaza sau nu intr-o relatie... parerile sunt impartite: exista persoane pentru care conteaza si persoane pentru care nu conteaza (nu ca pentru ultima categorie nu ar conta deloc varsta, doar ca dragostea fiind asa de puternica varsta nu este un impediment).
Le respect opinia celor care sunt impotriva diferentei de varsta... dar asta nu le da niciun drept sa critice si sa traga concluzii pripite referitor la acest subiect. Este foarte usor sa-i judecam pe altii doar dupa aparente fara sa fim in cunostinta de cauza...
Cu ce greseste o persoana care se indragosteste de cineva mult mai in VARSTA si i se raspunde la aceste sentimente intr-o oarecare masura...si aici NU se pune problema de interes, bani sau alte beneficii...este pur si simplu atractie, pasiune sau de ce nu iubire. Aceasta este o generalizaret dupa un caz real. Ea:25 de ani si el: 50 (si-un pic)...De parca „ea" nu si-ar dori ca alta sa fie situatia si sa nu existe aceasta diferenta.
Stiu ca nu este morala o astfel de relatie...si ca nu are un viitor, dar cand trebuie sa alegi intre sentiment si ratiune, uneori sentimentele sunt cele care pun stapanire pe noi. Uneori ceea ce simti nu coincide cu ceea ce sti ca trebuie sa faci...ca este corect, uneori alegi calea cea mai grea, dar nimic din ce-i frumos, bun si valoros nu se obtine cu usurinta.
Știti care sunt cele mai mari ironii ale vieții?
1. Să te îndrăgostești de persoana potrivită la momentul nepotrivit;
2. Să te îndragostești de persoana nepotrivită la momentul potrivi;,
3. Să realizezi că ești îndrăgostit de cineva după ce aceea persoană pleaca din viața ta.
Eu cu ce sunt vinovată că m-am confruntat cu a 2 a ironie a vieții?!? Mi-am încredințat inima cuiva fără a-i putea cere nicio garanție.
O inima care iubește este întotdeauna tânără. Nu contează neapărat cât de mult facem ci cât de multă dragoste punem în ceea ce facem.
cel putin asta este parerea mea

| dana13 a răspuns:

Buna,
Acum 4 ani m-am indragostit de un barbat cu 15 ani mar mare decat mine. A fost o dragoste la prima vedere si reciproc dar nu puteam fi impreuna deoarece eu eram casatorita, dar iata ca de o luna ne-am intalnit sentimentele erau mult mai profunde, iar de data aceasta fiind celibatara am putut incepe o relatie plina de pasiune si dragoste.Sincer diferenta de varsta nu conteaza cand iubesti cu adevarat.Si eu nu mi-as fi putut imagina caa intr-o zi ma voi indragoste de un barbat cu 15 ani mai mare dar nu putem comanda sentimentele.