| Daria199916 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu niste idei de petreceri surpriza? sunt pentru in copil de 11 ani. FUNDITA

5 răspunsuri:
| Diabolik94 a răspuns:

Buna! Cred ca depinde de ce-i place copilului. Daca ii plac clovnii chema unul, daca ii plac astronautii costumati-va in unul.Cred ca cea mai frumoasa aniversare e cea in aer liber(ceilalti copii se pot juca si alerga fara sa strice sau sa sparga ceva). Puteti aranja un bufet (copii nu sunt interesati atat de mult de mancare) in care sa puneti preparate usoare dar si prajituri.Tortul e cel mai important lucru.La sfarsitul petrecerii puteti sa le dati tuturor un saculet dragut cu bomboane.Bafta! La multi ani copilului!

| adeluna a răspuns:

Organizeaza o vanatoare de comori pentru el/ea si prietenii si colegii de scoala. Stabileste o "comoara" ( o cutie cu dulciuri, o jucarie poate chiar si mai multe monede adevarate), apoi fa un traseu mai complicat care sa duca la ea. Din loc in loc aranjeaza popasuri- provocari unde copii trebuie sa rezolve o sarcina, o ghicitoare, sa raspunda la un intrebare pentru a primi indiciul spre urmatorul popas si tot asa pana la comoara.
Poti face totul sa fie un amuzant joc educativ. Fa ca provocarile sa fie legate de ce au invatat la scoala : sa trebuiasca sa rezolve un exercitiu de matematica aici, sa spuna toate continentele dincolo, si tot asa. Dar si provocari caraghioase: sa zica alfabetul cu limba scoasa, sau sa numere invers de la 20, din 2 in 2, in timp ce sar intr-un picior.
Copii pot apoi participa in echipe de cate 2-3, si echipa care parcurge cel mai repede si corect tot traseul castiga comoara.
Se vor distra pe cinste si, cel mai important, vor vedea ca ceea ce invata la scoala chiar le trebuie si in afara ei, si vor fi si mai atenti pe viitor la ore.
La multi ani si distractie placuta!

| Ardelean_Liana_1976 a răspuns:

Ok, nu sunt sigura ca iti va place, dar:
- Fa o petrecere cu tematica lui favorita
-Fa-l sa se simta in largul lui!
Nu sunt sigura ca iti va place, asa ca... nu da vina pe mine daca nu ii va placea!
Funda?

| 11bya a răspuns:

Pregateste cu o zi inainte o camera unde sa fie petrecerea(undeva unde nu poate sa intre), incuie camera.In ziua respectiva prefa-te ca nu stii nimic si ia-l cu vorba si spune-i ca cineva(un prieten de-al sau)l-a chemat in camera cu pricina.In camera e intuneric si nu se vede nimic.Atunci el/ea aprinde becul si toti striga,, Surpriză!".
Cum decorezi camera:depinde ce culoare ii place, ca sa o combini cu o alta culoare care se potriveste sau poti sa pui mai multe culori.Baloane colorate, cadouri in cutii ambalate frumos(sau punguta de cadou), decoratiuni agatate pe sus, muzica lui/ei preferata, postere cu urari calduroase(eu stiu pentru ca am 11 ani happywinking ), ce si-ar dori.
Sper ca te-am ajutat! La multi ani din partea mea!