| EndlessV a întrebat:

Mi-as dori sa fac o poza pe gustul meu adica sa va explic sa intelegeti, mie imi plac pozele in care eu sa ies clar, dar in spate bruiat, ca si cum ai pune un obiect in fata aparatului, si el iasa clar dar in spatele obiectului neclar/bruiat, cum sa fac sa imi iasa asa? Am aparat NIKON L23. Multumesc, funda celui mai reusit raspuns!

Răspuns Câştigător
| FerLin a răspuns:

Se poate din aparat dar la compacte e mai greu. Incearca sa il pui pe macro si vezi daca iti face focusul calumea pe fata ta. Ideea este ca va trebui sa ti aparatul foarte aproape de fata ta ca sa iesi clar. Fa mai multe incercari poate iti iese. Succes!

5 răspunsuri:
| ktalin2k a răspuns:

Nu se poate face din aparat
se face prin photoshop

fundabig grin?

| EndlessV explică (pentru ktalin2k):

Se poate face si prin aparat. happy

| Ig0r a răspuns:

Ca sa pierzi din profunzime, trebuie sa ai o valoare a diafragmei (F) cat mai mica.

| FerLin a răspuns (pentru Ig0r):

Ai dreptate, asa se face, problema este ca la compacte nu poti seta mai nimic manual, foarte putine setari pot fi facute manual si in cazul asta trebuie sa stii sa te folosesti de modulrile disponibile pe aparat si implicit de setarile caracteristice aparatului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am facut eu mai de mult o poza asa cum vrei tu... dar nu mai stiu cum thinking am avut ca obiect principal o floare care a iesit clara si ce se afla in spatele ei a iesit bruiat.