| avrika07 a întrebat:

Oare sinuciderea este o solutie?!

Răspuns Câştigător
| just1puya a răspuns:

Raspunsul meu este NU! Sinuciderea, este doar o impresie ca vei scapa ce probleme, dar singurele probleme de care vei scapa sunt cele de aici de pe pamant! Adevaratele probleme debi apoi incep pentru ca trebuie sa dai socoteala Lui Dumnezeu. Oricum, alegerea e a ta, dar gandeste-te bine ceea ce vrei sa faci pentru ca de acolo nu te mai poti intoarce, orice ai face! Sfatul meu ar fi sa treci peste problemele pe care le ai (chiar daca vei avea nevoie de un psiholog) si sa iti traiesti viata, pentru ca viata are multe de oferit! Craciun fericit!

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Soluție la ce?
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| avrika07 explică (pentru Legiuitoarea):

Sa scapi de probleme

| Legiuitoarea a răspuns (pentru avrika07):

Bună.
Problemele tale le transmiți celor de lângă tine. Nu este o soluție sinuciderea!
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Nu e ci provoci suferinta celor dragi iar sufletul tau se duce in iad.

| Bleed a răspuns:

Buna.
Nu, sinuciderea e o dovada de lasitate.

| xCarolina a răspuns:

Nu, in nici un caz.Viata este mult prea valoroasa si nu merita sa dai cu piciorul sansei de a trai pe care ai primit-o. Oricare ar fi dificultatile prin care treci, orice problema te-ar framanta, sa stii ca nu exista nici un lucru sa nu aiba o solutie.Ce te-a impins la gandul acesta?

| xCarolina a răspuns:

Uite, probabil treci printr-o perioada dificila si simti ca nu mai poti sa faci nimic in privinta asta.Cand eram si eu mai tanara, pe la inceputul adolescentei, doar o minune m-a salvat de la prostia pe care urma sa o fac.De ce vroiam sa imi iau viata? Simplu, eram naiva, suferisem o mare deceptie in dragoste si nu mai vedeam nici un sens in a trai.M-am desteptat la timp, era doar un baiat, nu merita asa ceva.Dar mai mult de atat, viata mea nu merita asa ceva.Am inceput sa ma gandesc la tot ce as fi lasat in urma, la oamenii pe care i-as fi facut sa sufere, nu mi-as fi gasit niciodata linistea stiind ce durere am produs oamenilor care ma iubeau.Gandeste-te ca nu exista nici o sansa sa te intorci, ce ai sa te faci atunci.Ma gandesc ca poate treci prin adolescenta, majoritatea se confrunta cu ganduri din acestea, au impresia ca toti sunt impotriva lor.Sunt sigura ca oamenii din jurul tau iti vor binele, si daca te critica uneori, ei tin la tine, iarta-i daca nu stiu sa ti-o arate.Ai sa treci peste si ai sa realizezi ce prostie erai pe cale sa faci.Acum cand ma gandesc, zilele pe care le-am petrecut fumand si uitand de mine in alcool au fost cea mai mare prostie din viata mea.Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu m-a lasat, pentru ca atunci cand am simtit ca nu mai pot am inceput sa ma rog.Nici nu pot sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca m-as fi sinucis, cate lucruri frumoase si bucurii as fi pierdut.Nu e prea tarziu, vorbeste cu cineva si cere ajutor.

| Bobbb a răspuns:

Totul este o solutie.

| Bobbb a răspuns:

Poti decide sa mori, poti decide sa traiesti. este o alegere, deci si o solutie

| yonesss a răspuns:

NUUUUUUU! Viata e frumoasa cjair daca nu momentan o sa fie nu te lua dupa chestii de genul "nu exista grup de prieteni doar grup de ajutoare nu exista moarte doar cale de scapare".O sa fie bine nu o face si nu o sa regreti! happy

| MasterXXL a răspuns:

Eu spun ca sinuciderea este o prostie nu o solutie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu chiar nu cred ca a te sinucide este o solutie sa nu iti treaca prin cap sa faci asa ceva...dar de ce te inetreseaza?big grin

| avrika07 explică (pentru anonim_4396):

Da m-am saturat de viata asta, toti se suie in cpul meu parca eu mereu is de vina

| anonim_4396 a răspuns (pentru avrika07):

Mda...dar sti nu e o solutie trebuie sa inveti sa privesti lucrurile altfel si sa incerti sa vorbesti cu cinava apropiat despre problemele tale cu paritii, prietenii oricine in care sa ai incredere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este daca esti un criminal in serie, violator, pedofil sau terorist.

| AdyxScumpix a răspuns:

A te sinucide nu e o solutie.Crezi ca te face sa scapi de probleme, dar are urmari foarte grele pentru cei apropiati tie... poate chiarsi tie.

| Siinister a răspuns:

Salut. Si eu. Am vrut sa ma sinucid. Dar e un mare pacat. O sa suferi mai mult acolo unde vei merge daca te sinucizi, decat pe pamant. Eu. spuneam "Nu exista niciun motiv pentru a trai!". Pana cand, am gasit un motiv. Si anume : Dumnezeu. A murit pentru noi, oamenii. Pentru viata noastra. S-a luptat pentru noi. Deci viata e valoroasa. Daca nu gasesti un motiv pentru a trai. Gandeste-te la asta. Traieste pentru Dumnezeu. Macar pentru El. Incearca sa induri tot. Pentru El. Orice probleme ai avea. Acum nu trebuie sa le zicem. Dar. Indiferent de problemele care le ai. gandeste-te la El. Crede, spera. Asa am facut eu. M-am si taiat. M-am. Or fost multe, nu trebuie sa zic totul aici. Totusi, am vazut ca ai dat Fundita cuiva deja, dar nu pentru asta am scris, am scris pentru viata ta.
Sper ca te-am ajutat. Viata placuta!