| alecs94 a întrebat:

Salut de unde pot cumpara nitrat de potasiu?

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

KNO3(nitrat de potasiu, salpetru de India) a fost scos de pe piata de mai multi ani --- nu se mai gaseste in magazine! Aceasta, pentru ca intra in categoria subs.periculoase care au un regim special ( gestionarea si folosirea lor este supusa monitorizarii )Numai bine!

| Ghost a răspuns:

La chimicale ai incercat dar dupa cum stiu nu se mai gasesc fiindca este fff periculos

| alecs94 explică:

Nu are cum sa fie scos de pe piata am vazut pe alte site-uri ca cumpara baieti la greu sad

| jessyca_5795 a răspuns:

Esti arab camicaze, ai ganduri negre.sincer chiar nu stiu.happyhappyhappy

| gickageorgikaa a răspuns:

Nu il poti cumpara dar il poti obltine uite cum:
Materiale 10 litri apa de robinet 4 litri alcool de orice tip jumatate de cana de aschii de lemn 14 kg de ingrasamant sau pamant care sa contina azot
Echipament 2 bucati de carpa tesuta strans, putin mai mari decat circumferinta fundului galetii o farfurie intinsa sau tigaie cel putin la fel de mare in diametru precum galeata o galeata sau ceva de genu' asta cu un volum de 20-25 litri un cui sau ceva ascutit pentru gaurirea galetii recipient intins, rezistent la caldura sursa de caldura hartie si scotch Procedura gauriti pe dinauntru fundul galetii astfel incat metalul sa se rasfranga inspre exteriorul galetii puneti o bucata de carpa peste gaurile de pe fund puneti aschiile de lemn peste materialul textil. Imprastiati-l astfel incat sa acopere in intregime carpele si sa aiba cam aceeasi grosime puneti a doua bucata de carpa peste aschii puneti galeata peste recipientul intins, astfel incat gaurile de pe fund sa nu fie blocate (gasiti voi un mijloc...) puneti pamantul (ingrasamantul) in galeata fierbeti apa si turnati-o peste pamant (ingrasamant) foarte incet. NU turnati toata apa odata, asta va duce la infundarea "filtrului" de pe fund lasati apa sa se scurga prin gaurile de pe fund in recipient raciti apa din recipient cam o ora scurgeti apa rezultata intr-un alt recipient, aruncand mizeriile de pe fund fierbeti apa cel putin 2 ore. se vor forma mici cristale de sare. Pescuiti-le cu o lingurita pe masura ce se formeaza si aruncati-le cand lichidul ajunge cam la 1/2 din volumul initial, lasati sa se decanteze (nu pe foc!) dupa o juma' de ora, adaugati un volum egal de alcool; cand amestecul va fi strecurat prin hartie de filtru, vor apare mici cristale albe. Acesta este nitratul de potasiu. Purificare: - redizolvati cristalele intr-o cantitate mica de apa care fierbe - scoateti cristalele care vor apare - turnati prin hartie de filtru si lasasi sa se usuce

Si aici gasesti mai multe daca esti un tip curios:http://forum.novuslink.ro/viewtopic.php?f=98&p=21912

| Paulfcsb15 a răspuns (pentru gickageorgikaa):

Total gresit!,, wood ashes,, nu inseamna in romana aschii de lemn ci indeamna cenusa, cenusa este bogata in potasiu, si combinat cu nitrati kno3

| gickageorgikaa a răspuns:

Sau daca vrei in cantitati mai mici imparte totul la 10 si foloseste o cutie de bere in loc de galeatahappy