| TheOnlyOne1 a întrebat:

Salut, TPU!

Am 23 de ani si nu stiu sa merg pe bicicleta sad. M-am gandit ca daca imi dau silinta pe masura voi reusi pana la urma. Am inchiriat o bicicleta in tineretului intr-o seara si am reusit pot sa zic 1% sa fac progres la mersul in linie dreapta, dar greu si nu as zice ca as face asta in fiecare zi(cred ca roata bicicletei e de 26 inch). Am vazut la decathlon o bicicleta cu roata de 20 inch la care m-am gandit ca as putea sa ii bun si rotile ajutatoare pentru ca invatatul sa nu fie doar chin ci si placere si astfel o sa invat, mergand/plimbandu-ma. Treptat voi incerca sa ma las cat mai mult pe roata principala din spate. Credeti ca aceasta metoda ma va ajuta sa invat? ..mai ales ca roata e mai mica si nu stiu daca e la fel de greu sa imi mentin echilibrul pe una de 20 inch fata de una de 26 inch ( la care din ce am vazut eu nu pot pune roti ajutatoare)

3 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Eu am invatat fara roti ajutatoare cand eram mic (6 ani parca). Rotile ajutatoare sunt pentru copii. Incearca sa iti menti echilibru in mers o ora 2 pe zi si o sa inveti rapid (iti intra in reflex ).

| Pardelian a răspuns:

Nu marimea rotii sau nr lor conteaza ci viteza daca mergi prea incet normal ca te dezechilibrezi ori mergi mai repede ori pedalezi mai repede-incearca sa pui pe vitezele 5 sau 6

| ralfytm a răspuns:

Eu am invatat cu rotile ajutatoare pana cand am picat in sant cand m-am inclinat pe o roata ajutatoare, dupa aia am invatat normal big grin