| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu chitara. Nu am mai cantat de ceva vreme si acum cand am incercat s-o acordez cu tuner-ul acolo unde imi arata ce coarda acordez nu imi arata ce ar trebui sa arate. Eu stiu ca de sus in jos corzile ar trebuie sa fie asa: E A D G B E. Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Dacă strângi o coardă mai mult decât trebuie, sau o desfaci mai mult, tunerul îţi arată altă notă, trebuie s-o acordezi după ureche până în apropierea notei respective, dupa care să o acordezi mai fin cu tunerul.

1 răspuns:
| 1000bodies a răspuns:

Am rezolvat problema. Am strans corzile pana au ajuns unde trebuia.