| popik1998 a întrebat:

Care stie o momeala buna pentru clean sau mreana? Ca vreau sa ma duc intr-una din zile la pescuit pe un rau din apropiere si nu stiu si nu stiu ce sa folosesc.

4 răspunsuri:
| EugeNNio a răspuns:

Popik ce scule de pescuit imi trebuie pentru clean sau mreana, am un rau la tara care trece prin spatele casei la tara si ma gandesc sa ma duc sa dau si eu la peste? Raul se cheama Putna.Mersi!

| popik1998 explică (pentru EugeNNio):

Incearca cu un bat intre 2 si 3m max 3.50 m. un fir mai subtirel asa de max 4-5 kg, un ac de 8 sau 10 si o pluta de 0, 5 gr( la clean) sau de 2, 5 gr tot la clean. La mreana insa nu prea merge pescuitul la pluta pentru ca ele se intalnesc de obicei pe apa urata dupa ploaie cand sunt valuri mari. Am uitat sa-ti spun ca la pluta sa tot lasi cate un pic de fir de pe mulineta ca sa se duca odata cu apa si sa folosesti malai din ala dulce in lapte pe ac momind putin inainte de lansare, la mreana merge foarte bine cu rama. Cam atat stiu eu. Sa-mi trimiti o poza cu capturile happy.

| EugeNNio a răspuns (pentru popik1998):

Mersi Popik! happy