Întrebare recomandată | sbtbx a întrebat:

de curand, profesoara de biologie ne-a pus sa facem un proiect despre alimentatia sanatoasa. Am ales sa fac o piramida. Aceasta am facut-o din placi de osb care urmeaza sa le acopar cu un strat subtire de hartie si aracet. Alimentele as vrea sa le fac cumva in relief din pasta paper mache. Stiti cumva cum sa fac aceasta pasta? Si cu ce sa lipesc alimentele de piramida? Merita toata munca depusa?

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Decuparea cu un cutter din polistiren extrudat ia mai mult timp si trebuie sa fii foarte atent la detalii. ACEA PASTA despre care vorbesti se face astfel: pui ziare, hartii de la caiete, reviste etc.(hartia trebuie maruntita intai, o poti rupe in bucatele mai mici sau o poti taia cu foarfeca) in apa calda spre fierbinte sau fierbinte daca vrei si le lasi cateva ore, sau chiar o zi. Dupa aceasta, scurgi apa, si folosind o sita(de plastic, metal nu conteaza) storci apa din hartia inmuiata, sau poti aduna hartia in mana si prin presare sa elimini apa. Dupa adaugi aracet in proportii mici, pana cand obtii o pasta albicioasa si lipicioasa, DAR sa nu adaugi prea mult aracet, altfel va fi greu de modelat. Apoi poti modela alimentele direct pe osb, acestea se vor lipi de la sine.

5 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Mai repede le decupezi cu un cuter din polistiren extrudat, le colorezi si le lipesti tot cu aracet.

| Kyılε a răspuns (pentru NoName0x0):

Mie imi trebuia papier mache. Mersi!

| NoName0x0 a răspuns (pentru Kyılε):

Cu placere! Credeam ca.i trebuie si celui care a pus intrebarea...

| Kyılε a răspuns (pentru NoName0x0):

Mai stii. happy