| The4Ever a întrebat:

Imi puteti da niste sfaturi referitoare la cum pot invata engleza? Adica, voi cum ati invatat limba engleza?

6 răspunsuri:
| Sheriarty a răspuns:

Eu n-am invatat niciun strop de engleza in scoala.

Am invatat privind filme/seriale (marca United Kingdom) si citind comics - benzi desenate -. Desigur, nu stiam engleza cand citeam asa ca stateam sa traduc fiecare cuvant pana intr-un final nu am mai avut nevoie.

| Mihaela2710 a răspuns:

Sinceră să fiu, eu am invățat de prin seriale, cărți audio și ghiduri. Dacă te apuci să cauți pe net, mai mult ca sigur că vei găsi chiar și un site cu lecții gartuite de engleză. Insă cel mai convenabil să inveți este atunci cănd comunici cu cineva permanent in engleză, așa că n-ar strica să-ți chinui nițel amicii. rolling on the floor

| DenisaDeea26 a răspuns:

Eu am învăţat la şcoală şi am făcut pregătire la limba engleză, dar poţi învăţa şi pe internet sau din cărţi.

| dada123 a răspuns:

Pai, mai intai trebuie sa faci engleza la scoala, apoi poti sa te uiti la multe filme in engleza fara subtitrare si o sa te prinzi din situatiile de acolo. La inceput o sa fie mai greu dar dupa ce faci asta o sa te descurci. Poti sa citesti carti in engleza si stai cu dictionarul langa tine ca sa te uiti dupa cuvintele necunoscute. Sau alta varianta e: meditatie la engleza de la un profesor sau cineva care stie engleza foarte bine. Sper ca te-am ajutat big grin

| DyDy85 a răspuns:

E foarte simplu,te poti uita pe YouTube la cativa youtuberi care vorbesc engleza, de exemplu: PewDiePie,ThatcherJoe,Marcus Buttler,Smosh,Shane Dawson, etc.
Te poti uita la seriale, filme in limba engleza, subtitrate sau nesubtitrate, cum ar fi The vampire daires (serial), poti asculta melodii in limba engleza sau te poti juca jocuri in engleza: Outlast, minecraft etc. Eu de asemenea mai fac ore sublimentare de engleza si e super.Inveti repede si te distrezi big grin Sper ca te-am ajutat :*

| Andrew_5515 a răspuns:

Gaming! De toate felurile.