| Rusen01 a întrebat:

Profa mea de protecție a consumatorului ma obliga sa particip la un proiect extrașcolar. Are voie sa facă asta? I-am spus ca nu doresc sa particip dar ma amenința cu nota 2.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are voie.
Conform art.7 din Statutul elevului, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 4742/ 2016, citez:
"ART. 7. Elevii beneficiază de următoarele drepturi în sistemul educaţional:
u) dreptul de a participa, fără nicio discriminare şi doar din proprie iniţiativă, fără a fi obligaţi de cadre didactice sau de conducerea unităţii de învăţământ, la concursuri şcolare, olimpiade şi alte activităţi extraşcolare organizate de unitatea de învăţământ preuniversitar sau de către terţi, în palatele şi cluburile elevilor, în bazele sportive şi de agrement, în taberele şi în unităţile conexe inspectoratelor şcolare judeţene, în cluburile şi în asociaţiile sportive şcolare, cu respectarea prevederilor regulamentelor de funcţionare ale acestora; elevii vor participa la programele şi activităţile incluse în programa şcolară;"

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa este! N-are voie. Dar atata te va suci si te va invarti pana iti va pune ce nota vrea ea. Crezi ca merita, de lene, sa iei un doi?

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, are acest drept si da, daca refuzi, te poate nota cu 2.

| Clorox a răspuns:

Toti profesorii sunt impunatori, eu nu-i suport cand fac asta, well, nu suport pe nimeni dar te-ai prins tu!

| ALGator a răspuns:

Sfătuiește te cu dirigintele.
Depinde ce proiect e si dacă e într-un fel ancorat in programa materiei.
Depinde dacă toți colegii în afară de tine participa.
Ce nu îți convine la proiect?

| Staif a răspuns:

Atita timp cit ai aceasta materie la scoala, trebuie sa te conformezi. E ca un fel de practica. Cum inveti altfel?

| Andreeadeea23185 a răspuns:

Da iti pate pune nota 2, dar nu neaparat ca nu vrei sa participi la proiect optional, poate inventa un motiv.

| Rusen01 explică:

Nu este vorba de lene... Ea ne-a spus ca luni de la 9-12 trebuie sa mergem la un stand in fata primăriei si sa informam oamenii despre reciclare (pana aici nu am spus nimic chiar daca încep orele la 13:30. Am zis ca o zi pe săptămână nu e nimic) dar după ne-a spus ca trebuie sa mergem in fiecare zi sa adunam materiale reciclabile si gunoi si ca o sa vina cineva in control (mai rău ca cei de la URBAN). Eu i-am spus ca nu pot in fiecare zi mai ales ca sunt de la tara si îmi ia 30-40 de Min sa ajung la școală+ sa-mi fac teme, sa învăț si altele si ea mi-a spus ca proiectul deja a pornit si nu mai pot sa dau înapoi si ca 6 luni fac cum zice ea. Eu nu am semnat nicăieri ca intru in acest proiect si nu sunt singurul din clasă care refuza sa participe.