| Bisbiavatar12 a întrebat:

Voi credeti in proiectia astrala?

4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu

| DaniTDCI a răspuns:

Proiecția astrală este una dintre cele mai interesante experiențe din viața ta. Imaginează-ți acest scenariu. Stai în pat, complet relaxat, cu ochii închiși, dar conștient. După ceva timp începi să percepi cum corpul tău devine mai greu, aproape înlemnit și apoi începi să te ridici, plutind la câțiva centimetri deasupra corpului tău fizic. Te uiți în jos și observi cum dormi în liniște. Observi o coardă de un alb strălucitor care te unește de corpul tău. Ești calm, relaxat și treaz. Nu este o senzație nouă și simți o stare de pace, de eliberare, toate limitele au dispărut. Te uiți prin cameră și totul pare strălucească, totul pare să aibă viață, mai vibrant. Zbori apoi prin tavan și mai departe spre cer și vezi cum casa ta devine din ce în ce mai mică, până când ajungi în spațiul cosmic. Te gândești la un prieten care trăiește pe cealălaltă parte a pământului și doar gândindu-te ajungi instant la el în casă, îl vezi în timp ce mănâncă biscuiți și stă la calculator, e îmbrăcat în pantaloni scurți și un tricou alb. Apoi îți aduci aminte că e timpul să te reîntorci și te gândești la corpul tău care doarme, te vizualizezi din nou deasupra casei tale, cum cobori încet prin acoperiș și apoi în corpul tău. Te trezești și te duci la computer. Prietenul tău e pe Facebook și îi spui ce-ai visat. Acesta este consternat când îți spune că ai complet dreptate.

Acesta este proiecția astrală, visul conștient, yoga visului și a somnului.

Acest fenomen reprezintă procesul prin care conștiința umană părăsește temporar corpul fizic și funcționează independent, în timp ce acesta din urmă rămâne pasiv în starea pe care noi o cunoaștem drept somn. Rezultatul este vizualizarea lumii dintr-un alt punct de vedere decât cel al corpului fizic, prin alte mijloace decât simțurile fizice. În timpul proiecției astrale menții un nivel foarte ridicat de conștiință și îți poți aminti fiecare detaliu la întoarcerea în corpul fizic.

Pentru mulți oameni astfel de experiențe se petrec aleatoriu în timp ce dorm și sunt cunoscute drept vise lucide, experiențe aproape de moarte, experiențe în afara corpului sau proiecții astrale.

Poate că sună nebunește, dar este un fenomen la fel de normal precum respirația. 91% din oameni experimentează de-a lungul vieții aceste vise lucide, doar că nu sunt conștienți că acele evenimente s-au petrecut cu adevărat și asta pentru că nu ne antrenăm să ni le amintim.

Călătoriile astrale sunt cunoscute încă din antichitate. Egiptenii numeau proiecțiile corpurile de lumină și au lăsat numeroase inscipții și desene în urmă, prin care sufletul era portretizat cum părăsește corpul uman. Tibetanii îl numeau corpul dublu. Mulți filosofi precum Platon, Heraclit vorbesc despre asta. Apare scris chiar și în Biblie, în Apocalipsa după Ioan. Studiile arată că unul din zece oameni are parte de experințe în afara corpului în mod conștient sau spontan.

Deci da, cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| MynameisRoxana18 a răspuns:

Da