| EcLipSa234232 a întrebat:

Salutare
ce sport e mai indicat dintre box si kickboxing? ( am 15 ani )
nu ma refer aici pentru bataia de pe strada sau pentru bataia din liceu ci pentru placere.
la care din cele 2 se lucreaza mai intens si se vad rezultatele mai bine? ( nu vreau rezultate in 2-3 luni, ma refer daca dupa 2-3 ani de practica la care dintre cele 2 sporturi se remarca dezvoltarea mai bine? )
din cate am inteles la kickboxing lovesti si cu pumnu si cu piciorul iar la box esti axat doar pe pumn.
vreau sa ma apuc si sa practic ceva vreme.
pana la ce varsta pot practica sportul? Adica il pot practica 5 ani de exemplu? La 20 ani ma mai antreneaza cineva?

Răspuns Câştigător
| yasser25 a răspuns:

Este mai complex, clar kickboxingul, si mai folositor pentru autoaparare (asta in viata de zi cu zi) insa pana la urma depinde de tine, de ceea ce iti place tie mai mult, cat despre perioada pana la care poti practica sportul....este nedeterminata, daca vrei sa faci performanta poti sa faci unul din sporturile astea lejer pana la 30 ani, iar daca nu vrei sa faci performanta si vrei sa o faci doar pentru tine, pentru sanatatea ta poti sa-l practici si pana la 70 ani sau pana cand te duce splina! Bafta!

4 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Boxul este mai placut.
Te poti antrena toata viata.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Pai o sa ai rezultate mai bune daca faci kickboxing pentru ca depui un pic mai mult efort deoarece contribuie si piciorul.

| Crissxxx a răspuns:

Kick boxul este mai bun si vei vedea dc, daca cineva te va ataca, din autoaprare si daca are un cutit la el, nu e nevoie decat un picior sa isi ia somn blushing

| 2PacKilluminati a răspuns:

Deci:-pentru tine personal e mai bine sa faci kickbox pentru ca ai mai multe variante de lovire si automat te dezvolti mai bine
-pentru cariera e mai indicat boxul pentru ca primesti doar lovituri de pumn, si nu de pumn si picior ca in kickbox.risti mai putin la box decat la kickbox.nu poti sa stii cum iti da una adversaru si esti PA.

Întrebări recente