| punktum a întrebat:

Imi poate spune cineva va rog ce se intampla in Heidi de Johanna Spyri? Cel mai bun rezumat primeste fuundaaa!

Răspuns Câştigător
| Roberta_Adelina_1996 a răspuns:

Era odata o fetita pe nume Heidi, care locuia cu matusa ei, pe nume Dete.Intr-o zi, Dete s-a dus la casuta de pe muntele Alm, la bunicul ei, pentru ca nu mai putea sa o intretina, iar fetita era orfana de ambii parinti.Si au urcat pe munte, iar acolo era o casuta.Pe bancheta, afara, statea batranul cu pipa in gura.Heidi a ajuns prima la el si l-a salutat.Acesta nu s-a bucurat prea mult sa o vada.Era un batran ursuz si singuratic, nu dorea sa creasca un copil de cinci-sase ani, cat avea Heidi.
Fetita era incantata de casa si de caprele bunicului, ca si de Peter, un baiat de 11 ani, pastor de capre, cu care s-a imprietenit.Dar Heidi nu era o fetita pretentioasa.Si-a gasit imdeiat, singura un loc de dormit, in pod, pe fan proaspat, iar bunicul i-a confectionat un scaunel pe masura ei.Nu era mofturoasa nici la mancare, cum sunt multi copii care nu vor sa primeasca ceea ce le pun parintii pe masa, ci vor doar ce vad ei la reclame.Heidi manca branza si bea lapte si chiar nu cerea altceva decat ce ii dadea bunicul.
Peter a dus-o pe munte, cu caprele, sa vada si ea florile, pasunea, si sa se bucure de frumusetea naturii.Lui Heidi ii placea tare mult laptele de capra, si se zice ca e si foarte sanatos.Heidi s-a imprietenit cu caprele turmei.Una dintre ele era sa cada in prapastie, iar Heidi a ajutat sa nu se intample asta pentru ca a atras-o cu un manunchi de iarba.Si asa capra a venit singura de la margine. Iar cand Peter a vrut sa o pedepseasca, Heidi nu la lasat deoarece era o fetita buna.
Dar si bunicul ei nu era atat de dur cum parea.I-a explicat de ce tipa vulturii si de ce ia cerul foc la apus(asa spune soarele noapte buna muntilor, pana a doua zi, in culori pre frumoase ca sa nu-l uite). Toata vara Heidi a mers cu Peter si cu caprele la pasune.Si fetita era fericita.
Cand a venit iarna, a mers in vizia la bunica lui Peter, care era oarba si locuia intr-o casuta tare darapanata (veche, subreda, care trebuia reparata). Fetita l-a convins pe bunic sa repare casa.Mai mult, a adus bucurie bunicii, care avea acum si o nepotica.
Dar dupa doi ani au intervenit schimbarile. Fetita trebuia sa mearga la scoala, trebuia sa mearga la oras... Bunicul nu ar fi dorit sa o lase sa plece.Matusa Dete revenise, imbracata elegant, ca sa o duca la o familie bogata din Germania, unde sa tina tovarasie cu fata lor invalida.Nici Heidi nu vroia sa plece de la bunic. Dar pana la urma, mtusa Dete a convins-o... Si ea s-a dus intr-o noua casa.
Bunicul era foarte suparat de plecarea fetitei.Iar aceasta s-a dus in casa familiei Sesemann, unde traia Clara, care avea 12 ani.Mama ei murise si de ea avea grija o guvernanta, domnisoara Rottenmeier.Aceasta era prea serioasa. Domnisoarei nu-i placea nimic la Heidi, nici macar faptul ca o cheama Heidi.O striga Adelheid si ii corecta orice miscare.Saraca Heidi nu era fericita acolo.Nu mai vedea nici iarba, ci ferestre si pereti si pe domnisoara Rottenmeier, care o punea la punct. Dar Clara a indragit-o imediat pe micuta Heidi.Din prima zi Heidi a rasturnat masa si a varsat cerneala, caci acum trebuia sa ia lectii, sa invete.
Disperata ca nu poate vedea decat strazile orasului, Heidi se furiseaza afara din casa si se urca intr-o turla inalta, ca sa vada pana departe.Dezamagire.Si din turla, nu se vedeau decat acoperisuri de case....Heidi s-a intors acasa, dar a primit si de la paracliser doi pui de pisica. Spre disperarea domnisoarei Rottenmeier, aceasta ura pisicile. Heidi se tine in continuare de sotii. Ar vrea sa se intoarca acasa, dar nu se poate.Va mai locui cu Clara, care este atat de compania ei.Domnul Sesemann, tatal Clarei, a placut-o pe fetita, apoi a venit si bunica Clarei, doamna Sesemann care se purta foarte frumos cu ea.
Heidi a invatat incet-incet sa citeasca, alaturi de Clara, care o ajuta, si de bunica ei si a primit in dar o carte cu poze. Dar era mereu foarte trista ca nu se poate intoarce la muntele Alm, la bunicul, la Peter si la capre, la vulturi si la flori...Incat plangea inainte de adormi si era palida si manca putin. Ba chiar a devenit somnambula si avea acelasi vis:ca se intorcea acasa, la bunicul, unde aude cum bate vantul...Dar se trezi tot la oras.
Pana la urma, domnul Sesemann a consultat un doctor, care i-a zis ca fetita trebuie trimisa acasa.Incarcata de daruri din partea Clarei, dar pastrand obiectele sale vechi, Heidi a pornit spre bunicul ei, de langa Dorfli. mai intai a trecut pe la casuta lui Peter, apoi direct pre casuta bunicului... Bunicii i-a adus painisoare proaspete sin partea Clarei.Iar bunicul de bucurie a hotarat sa mearga si la biserica si sa dea ochii cu oamenii din sat cu care nu mai vorbise de mult.
El si-a cerut iertare de la preotul satului, caruia ii vorbise urat mai demult, si a hotrat ca iarna sa coboare si sa locuiasca in satul Dorfli, cu Heidi, ca fetita sa poata merge la scoala.Si, bineinteles, toate s-au terminat cu bine!
Pentru ca Heidi era o fetita inimoasa si iubitoare.
Medicul din Frankfurt o viziteaza pe Heidi, iar apoi isi anunta sosirea in locurile fermecate din munti si Clara, insotita de bunica ei.Aerul curat si hrana sanatoasa o ajuta pe fetita paralizata sa-si recapete incet puterile, astfel incat Clara ii provoaca tatalui ei o adevarata surpriza:ii demonstreaza ca poate sa mearga.

Funda? puppy dog eyes

6 răspunsuri:
| SimpluAndrei a răspuns:

Citeste cartea! Prostule! Degeaba iti spunem noi ce se intampla daca ti ai capatana aia goala.

| punktum explică:

Scuze, dar sti cartea mea este in germana si eu nu stiu germana. Si nu o gasesc in alta limba, si imi trebuie pentru scoala. Am citit multe carti vara asta, dar pe asta nu am pututo gasi doar in germana...

| AndyAndreutza a răspuns:

Era odata o fetita pe nume Heidi, care locuia cu matusa ei, pe nume Dete.Intr-o zi, Dete s-a dus la casuta de pe muntele Alm, la bunicul ei, pentru ca nu mai putea sa o intretina, iar fetita era orfana de ambii parinti.Si au urcat pe munte, iar acolo era o casuta.Pe bancheta, afara, statea batranul cu pipa in gura.Heidi a ajuns prima la el si l-a salutat.Acesta nu s-a bucurat prea mult sa o vada.Era un batran ursuz si singuratic, nu dorea sa creasca un copil de cinci-sase ani, cat avea Heidi.
Fetita era incantata de casa si de caprele bunicului, ca si de Peter, un baiat de 11 ani, pastor de capre, cu care s-a imprietenit.Dar Heidi nu era o fetita pretentioasa.Si-a gasit imdeiat, singura un loc de dormit, in pod, pe fan proaspat, iar bunicul i-a confectionat un scaunel pe masura ei.Nu era mofturoasa nici la mancare, cum sunt multi copii care nu vor sa primeasca ceea ce le pun parintii pe masa, ci vor doar ce vad ei la reclame.Heidi manca branza si bea lapte si chiar nu cerea altceva decat ce ii dadea bunicul.
Peter a dus-o pe munte, cu caprele, sa vada si ea florile, pasunea, si sa se bucure de frumusetea naturii.Lui Heidi ii placea tare mult laptele de capra, si se zice ca e si foarte sanatos.Heidi s-a imprietenit cu caprele turmei.Una dintre ele era sa cada in prapastie, iar Heidi a ajutat sa nu se intample asta pentru ca a atras-o cu un manunchi de iarba.Si asa capra a venit singura de la margine. Iar cand Peter a vrut sa o pedepseasca, Heidi nu la lasat deoarece era o fetita buna.
Dar si bunicul ei nu era atat de dur cum parea.I-a explicat de ce tipa vulturii si de ce ia cerul foc la apus(asa spune soarele noapte buna muntilor, pana a doua zi, in culori pre frumoase ca sa nu-l uite). Toata vara Heidi a mers cu Peter si cu caprele la pasune.Si fetita era fericita.
Cand a venit iarna, a mers in vizia la bunica lui Peter, care era oarba si locuia intr-o casuta tare darapanata (veche, subreda, care trebuia reparata). Fetita l-a convins pe bunic sa repare casa.Mai mult, a adus bucurie bunicii, care avea acum si o nepotica.
Dar dupa doi ani au intervenit schimbarile. Fetita trebuia sa mearga la scoala, trebuia sa mearga la oras... Bunicul nu ar fi dorit sa o lase sa plece.Matusa Dete revenise, imbracata elegant, ca sa o duca la o familie bogata din Germania, unde sa tina tovarasie cu fata lor invalida.Nici Heidi nu vroia sa plece de la bunic. Dar pana la urma, mtusa Dete a convins-o... Si ea s-a dus intr-o noua casa.
Bunicul era foarte suparat de plecarea fetitei.Iar aceasta s-a dus in casa familiei Sesemann, unde traia Clara, care avea 12 ani.Mama ei murise si de ea avea grija o guvernanta, domnisoara Rottenmeier.Aceasta era prea serioasa. Domnisoarei nu-i placea nimic la Heidi, nici macar faptul ca o cheama Heidi.O striga Adelheid si ii corecta orice miscare.Saraca Heidi nu era fericita acolo.Nu mai vedea nici iarba, ci ferestre si pereti si pe domnisoara Rottenmeier, care o punea la punct. Dar Clara a indragit-o imediat pe micuta Heidi.Din prima zi Heidi a rasturnat masa si a varsat cerneala, caci acum trebuia sa ia lectii, sa invete.
Disperata ca nu poate vedea decat strazile orasului, Heidi se furiseaza afara din casa si se urca intr-o turla inalta, ca sa vada pana departe.Dezamagire.Si din turla, nu se vedeau decat acoperisuri de case....Heidi s-a intors acasa, dar a primit si de la paracliser doi pui de pisica. Spre disperarea domnisoarei Rottenmeier, aceasta ura pisicile. Heidi se tine in continuare de sotii. Ar vrea sa se intoarca acasa, dar nu se poate.Va mai locui cu Clara, care este atat de compania ei.Domnul Sesemann, tatal Clarei, a placut-o pe fetita, apoi a venit si bunica Clarei, doamna Sesemann care se purta foarte frumos cu ea.
Heidi a invatat incet-incet sa citeasca, alaturi de Clara, care o ajuta, si de bunica ei si a primit in dar o carte cu poze. Dar era mereu foarte trista ca nu se poate intoarce la muntele Alm, la bunicul, la Peter si la capre, la vulturi si la flori...Incat plangea inainte de adormi si era palida si manca putin. Ba chiar a devenit somnambula si avea acelasi vis:ca se intorcea acasa, la bunicul, unde aude cum bate vantul...Dar se trezi tot la oras.
Pana la urma, domnul Sesemann a consultat un doctor, care i-a zis ca fetita trebuie trimisa acasa.Incarcata de daruri din partea Clarei, dar pastrand obiectele sale vechi, Heidi a pornit spre bunicul ei, de langa Dorfli. mai intai a trecut pe la casuta lui Peter, apoi direct pre casuta bunicului... Bunicii i-a adus painisoare proaspete sin partea Clarei.Iar bunicul de bucurie a hotarat sa mearga si la biserica si sa dea ochii cu oamenii din sat cu care nu mai vorbise de mult.
El si-a cerut iertare de la preotul satului, caruia ii vorbise urat mai demult, si a hotrat ca iarna sa coboare si sa locuiasca in satul Dorfli, cu Heidi, ca fetita sa poata merge la scoala.Si, bineinteles, toate s-au terminat cu bine!
Pentru ca Heidi era o fetita inimoasa si iubitoare.
Medicul din Frankfurt o viziteaza pe Heidi, iar apoi isi anunta sosirea in locurile fermecate din munti si Clara, insotita de bunica ei.Aerul curat si hrana sanatoasa o ajuta pe fetita paralizata sa-si recapete incet puterile, astfel incat Clara ii provoaca tatalui ei o adevarata surpriza:ii demonstreaza ca poate sa mearga.

| Roberta_Adelina_1996 a răspuns:

Era odata o fetita pe nume Heidi, care locuia cu matusa ei, pe nume Dete.Intr-o zi, Dete s-a dus la casuta de pe muntele Alm, la bunicul ei, pentru ca nu mai putea sa o intretina, iar fetita era orfana de ambii parinti.Si au urcat pe munte, iar acolo era o casuta.Pe bancheta, afara, statea batranul cu pipa in gura.Heidi a ajuns prima la el si l-a salutat.Acesta nu s-a bucurat prea mult sa o vada.Era un batran ursuz si singuratic, nu dorea sa creasca un copil de cinci-sase ani, cat avea Heidi.
Fetita era incantata de casa si de caprele bunicului, ca si de Peter, un baiat de 11 ani, pastor de capre, cu care s-a imprietenit.Dar Heidi nu era o fetita pretentioasa.Si-a gasit imdeiat, singura un loc de dormit, in pod, pe fan proaspat, iar bunicul i-a confectionat un scaunel pe masura ei.Nu era mofturoasa nici la mancare, cum sunt multi copii care nu vor sa primeasca ceea ce le pun parintii pe masa, ci vor doar ce vad ei la reclame.Heidi manca branza si bea lapte si chiar nu cerea altceva decat ce ii dadea bunicul.
Peter a dus-o pe munte, cu caprele, sa vada si ea florile, pasunea, si sa se bucure de frumusetea naturii.Lui Heidi ii placea tare mult laptele de capra, si se zice ca e si foarte sanatos.Heidi s-a imprietenit cu caprele turmei.Una dintre ele era sa cada in prapastie, iar Heidi a ajutat sa nu se intample asta pentru ca a atras-o cu un manunchi de iarba.Si asa capra a venit singura de la margine. Iar cand Peter a vrut sa o pedepseasca, Heidi nu la lasat deoarece era o fetita buna.
Dar si bunicul ei nu era atat de dur cum parea.I-a explicat de ce tipa vulturii si de ce ia cerul foc la apus(asa spune soarele noapte buna muntilor, pana a doua zi, in culori pre frumoase ca sa nu-l uite). Toata vara Heidi a mers cu Peter si cu caprele la pasune.Si fetita era fericita.
Cand a venit iarna, a mers in vizia la bunica lui Peter, care era oarba si locuia intr-o casuta tare darapanata (veche, subreda, care trebuia reparata). Fetita l-a convins pe bunic sa repare casa.Mai mult, a adus bucurie bunicii, care avea acum si o nepotica.
Dar dupa doi ani au intervenit schimbarile. Fetita trebuia sa mearga la scoala, trebuia sa mearga la oras... Bunicul nu ar fi dorit sa o lase sa plece.Matusa Dete revenise, imbracata elegant, ca sa o duca la o familie bogata din Germania, unde sa tina tovarasie cu fata lor invalida.Nici Heidi nu vroia sa plece de la bunic. Dar pana la urma, mtusa Dete a convins-o... Si ea s-a dus intr-o noua casa.
Bunicul era foarte suparat de plecarea fetitei.Iar aceasta s-a dus in casa familiei Sesemann, unde traia Clara, care avea 12 ani.Mama ei murise si de ea avea grija o guvernanta, domnisoara Rottenmeier.Aceasta era prea serioasa. Domnisoarei nu-i placea nimic la Heidi, nici macar faptul ca o cheama Heidi.O striga Adelheid si ii corecta orice miscare.Saraca Heidi nu era fericita acolo.Nu mai vedea nici iarba, ci ferestre si pereti si pe domnisoara Rottenmeier, care o punea la punct. Dar Clara a indragit-o imediat pe micuta Heidi.Din prima zi Heidi a rasturnat masa si a varsat cerneala, caci acum trebuia sa ia lectii, sa invete.
Disperata ca nu poate vedea decat strazile orasului, Heidi se furiseaza afara din casa si se urca intr-o turla inalta, ca sa vada pana departe.Dezamagire.Si din turla, nu se vedeau decat acoperisuri de case....Heidi s-a intors acasa, dar a primit si de la paracliser doi pui de pisica. Spre disperarea domnisoarei Rottenmeier, aceasta ura pisicile. Heidi se tine in continuare de sotii. Ar vrea sa se intoarca acasa, dar nu se poate.Va mai locui cu Clara, care este atat de compania ei.Domnul Sesemann, tatal Clarei, a placut-o pe fetita, apoi a venit si bunica Clarei, doamna Sesemann care se purta foarte frumos cu ea.
Heidi a invatat incet-incet sa citeasca, alaturi de Clara, care o ajuta, si de bunica ei si a primit in dar o carte cu poze. Dar era mereu foarte trista ca nu se poate intoarce la muntele Alm, la bunicul, la Peter si la capre, la vulturi si la flori...Incat plangea inainte de adormi si era palida si manca putin. Ba chiar a devenit somnambula si avea acelasi vis:ca se intorcea acasa, la bunicul, unde aude cum bate vantul...Dar se trezi tot la oras.
Pana la urma, domnul Sesemann a consultat un doctor, care i-a zis ca fetita trebuie trimisa acasa.Incarcata de daruri din partea Clarei, dar pastrand obiectele sale vechi, Heidi a pornit spre bunicul ei, de langa Dorfli. mai intai a trecut pe la casuta lui Peter, apoi direct pre casuta bunicului... Bunicii i-a adus painisoare proaspete sin partea Clarei.Iar bunicul de bucurie a hotarat sa mearga si la biserica si sa dea ochii cu oamenii din sat cu care nu mai vorbise de mult.
El si-a cerut iertare de la preotul satului, caruia ii vorbise urat mai demult, si a hotrat ca iarna sa coboare si sa locuiasca in satul Dorfli, cu Heidi, ca fetita sa poata merge la scoala.Si, bineinteles, toate s-au terminat cu bine!
Pentru ca Heidi era o fetita inimoasa si iubitoare.
Medicul din Frankfurt o viziteaza pe Heidi, iar apoi isi anunta sosirea in locurile fermecate din munti si Clara, insotita de bunica ei.Aerul curat si hrana sanatoasa o ajuta pe fetita paralizata sa-si recapete incet puterile, astfel incat Clara ii provoaca tatalui ei o adevarata surpriza:ii demonstreaza ca poate sa mearga.