| SICAFLORIN a întrebat:

Sunt adevarate pietrele de la revista COMORILE PAMANTULUIde la deagostini? multumesc

Răspuns Câştigător
| ღmarynaღ a răspuns:

Eu mi-am luat primul numar de la deagostini si eu cred dupa parerea mea ca sunt falsificate sau ieftine, pentu ca : primul numar de exemplu cu ametistul am citit carticica aia si scria ca ametistele inchise spre pruna sunt valorosase si noua ne baga delea spre alb asa ca nu's valoroase si in al 2 rand scria acolo ca pot fi contra facute, iti spun exact ce scrie in carticica : Ametistele sunt adesea contrafacute sau falsificate printr-o combinatie de sticla si cuart violet sintetic, acum eu asa zic ca nu sunt adevarate adica sa fim seriosi baga astia pietre pretioase sau semipretioase intr-o carticica de 9 lei si ceva raised eyebrows dar sunt fff-moase sa te holbezi la ele big grin

12 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Nu sunt.sunt doar imitatii pentru a vedea tu cum sunt cele adevarate.

please funda? crying

| คηĐЯээд a răspuns:

Buna.
sa iti spun parerea mea.
daca nu ma insel la televizor am vazut chiar lucruri valoroase:
-aur
-argint
-diamant
-cristal
-etc.
deci eu nu prea cred ca producatori revistei s`ar indura sa renunte la asa ceva.
dar am primul numar e amnetistul.
acela poate fi adevarat.[nu am cumparat revista ca sa iti pot spune exact]
daca vrei poti incerca sa cauti pe net la editura revistei sa vezi tot adevarul sau mai bine cumperi primul numar sa vezi daca este adevarat.

| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Presupun ca este un material imitat pentru ca daca erau adevarate logic ca, costa mai mult laughing

| sweetale12 a răspuns:

Eu nu prea cred ca sunt adevarate... big grin

| Aida7893 a răspuns:

Am cumparat si eu revista.si doamna de chimie si fizica au spus ca sunt adevarate...acum nu stiu ce sa mai cred.totusi piatra mea este de un mov inchis, nu este alb. Oare sa fie adevarat?

| AlexMercer a răspuns:

Sunt adevarate (am fost la un laborator de teste si au zis ca sunt reale) CA NICI EU NU CREDEAM CA SUNT DAR SUNT REALE crede-ma pe cuvant!

| ALEXANDRA_7471 a răspuns:

Uite. Eu iti raspund chiar daca intrebarea e vehce.
Sunt adevarate. Ar trebui sa va mai informati despre ele inainte sa comentati. Si va dau un exemplu. Cuartul roz- este piatra semipretioasa, si am vazut cuart roz de diferite nuante. Chiar si alb. happy.
Cauta si tu pe internet si afla! happy. aa, si cum spune cea de mai jos "acum eu asa zic ca nu sunt adevarate adica sa fim seriosi baga astia pietre pretioase sau semipretioase intr-o carticica de 9 lei si ceva " S-o crezi tu.happy. Pietrele nu sunt scumpe. Sunt in jur de 15 lei.
straight face
Pentrele sunt adevarate, nu falsuri! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt adevarate

| Stefiiiii a răspuns:

Da... cel putin eu asa cred, si eu am cateva, si par destul de adevarate happy

| yooooooooTraficantu a răspuns:

Eu pe jumatate cred ca sunt adevarate pe cealalta jumate cred ca nu. Dar e fain sa te uiti la ele sunt misto big grin.Au si culori frumoase si totusi imitatii sau nu macar fiecare are cate ceva special is faine tare sis si baiat pe deasupra si imi plac tongue

| wolfpress a răspuns:

Am luat si eu primele 2 numere. ce pot sa spun e ca arata bine. dar nu scrii nicaieri de pietre pretioase si semipretioase, ci de minerale, roci si pietre semipretioase. alea oricum sunt ieftine... parerea mea e ca sunt reale...