| Baiattt a întrebat:

Sunt anul 1 la facultate si am cateva nelamuriri :

1.Creditele sunt notele sau cum? Am auzit ca trebuie sa iei minim 5 ca sa treci la o materie.Asta inseamna ca sunt 5 credite sau?
2.Cate credite sunt in total? 60 de credite intr-un an? iar un student trebuie sa aiba minim 30 de credite ca sa treaca in anul urmator.Este adevarat sau? Corectatima daca gresesc.
3. Daca nu treci din prima examenul, poti sa dai mai tarziu restanta adica a doua sansa cum ar veni.Imi puteti explica treaba asta cu restantele? Cate sunt adica exact dupa examen si daca nu iei nici atunci poti da si in septembrie sau cum?
4. Daca nu iei nici restanta ce se intampla? Am auzit ca vei face din nou materia asta inseamna ca nu treci in anul doi? Si daca nu treci vei face cu cei care se inscriu atunci la facultate? Adica tu trebuia sa fii anul 2 si tu faci acea materia cu cei care se inscriu in anul 1 sau cum?
5. Daca pici la o materie atunci nu poti promova in anul 2? Sau poti sa avansezi in anul 2 iar la acea materie la care ai picat o faci cu cei din anul 1 din nou si restul faci din anul 2 sau cum?

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
creditele sunt echivalenta notelor, sunt materii cu 2 credite, 3, 4, 5, 6 ( eu atatea am avut) si trebuie sa iei examenul cu min 5 uite un exemplu din nota mea de asta vara ( am terminat anul acesta facultatea), Drept procesual civil (II), e materia Sem. II - 8, 00 ( e nota) 8, 00 ( e nota finala) 6, 00 ( sunt creditele) 48, 00 (Nr. puncte credit, adica din 6 credite, am facut 4, 8 credite pe mai pe inteles, daca luam 10, faceam 6 credite).
2. La mine la facultate erau 60 de credite pe un an ( cam 7-8 materii pe semestru fiecare materie are un punct de credit, punctul de credit e mai mare cu cat materia e mai importanta, adunate toate la un loc avand 60 de credite), ca sa intri in anul 2 trebuia sa ai 30 +1 de credite, adica 31 de credite.
3. Daca nu treci examenul din prima, poti sa dai restanta in sesiunea de restante, asta e in toamna ( unde e gratuita) inainte de inceperea anului universitat, la mine la facultate se incepea sesiune de restante pe 5 sept. si se termina pe 20 parca. Daca nu iei restanta in toamna sau nu te prezinti, poti sa o dai un anul universitar cu cei din anul in care ai restanta ( asta daca profesori te accepta si se plateste 50 de lei, asa e la mine la facultate), daca nu, in sesiune de restanta, in toamna. Poti sa dai restante in fiecare an la aceeasi materi, dar sa o platesti, inclusiv in ultimul an de studiu. Stiu ca se face o sesiune extraordinara cu 2 saptamani inainte de licenta, trebuie sa ia minin 3 restante si se plateste 100 lei/restanta. Deci restanta poti sa o dai incontinu pana o iei dar sa o platesti si sa u ajungi in sesiune extraordinara cu ea, de obicei profesori sunt indulgenti nu prea ajungi cu o restanta din anul 1 in anul 3 sa spunem si ai dat-o de 5 ori. Dar cred ca depinde de politica facultatii.
4. Daca nu iei restanta nici in sesiune exordinara, asta inseamna cu cateva sapt inainte de licenta, nu intri in licenta, ai ocazia sa dai restanta in toamna, daca nu iei toate restantele in toamna, faci an complementar, din cate stiu, platesti 1 an facultatea ( adica cat e taxa de studiu) si vi doar la examenele care ai restanta ( nu stiu dupa aceea ce se intampla daca nu iei nici atunci restantele).
5. Daca ai o restanta din anul 1, poti sa o dai in anul urmator, sau anul 3, ori 4 ( cati ani faci facultatea), dar trebuie sa ai 30 + 1 credite cand termi un an universitar si sa achiti taxa facultatii. Daca nu ai 30 + 1 credite, nu ai cum sa promovezi anul universitar si repeti anul, asta insemnad sa patesti taxa, si sa te duci la cursurile si examenele la care ai picat. stiu ca puteai sa cumperi 3 credite parca, daca erai la limita, adica daca aveai 29 de credite, parca 100 de lei era creditul, dar nu scapai de examen. Tot ce ti-am spus era la mine la universitate, in mare parte nu difera dar sunt unele universitati care mai au unele lucruri schimbate, asa ca e mult mai sigur sa intrebi la secretariatul facultatii pentru mai multe nelamuriri. O zi buna.

| SanzianaMaria1234 a răspuns (pentru LaLaura):

Eu sunt anul 1 si pana acum am 2 restante si inca nu am aflat toate notele si mai am de dat un examen. Dacă am 3 restante pot trece anul urmator daca le iau in septembrie? Sau daca am 3 restante trebuie sa repet anul direct?

| ywar a răspuns:

Creditele acelea sunt ca un nr de puncte pe care le faci doar daca iei examenul. Daca-l iei cu 5 ai luat creditele. Ele sunt facute sa poti promova de la un an la altul avand si o restanta (de exemplu). Pe vremuri daca aveai restante nu promovai in anul urmator, asa ca puneti mana pe carte dragi studenti si lasati tabinetul.