| Causanu_Elena-Ramona_1981 a întrebat:

Sunt clasa a 6 a si nu ne-a dat teme pentru acasa,, cum imi pot ocupa timpul

Răspuns Câştigător
| TheCritic a răspuns:

Salut! Banuiesc ca esti la varsta la care nu te prea omori cu cartile insa eu iti spun sa citesti! Nu trebuie sa citesti Ion Creanga, Eminescu, Alecsandri, Slavici, Rebreanu sau mai stiu eu ce, facand referire la lecturile obligatorii. Poti sa citesti ce-ti place tie, autori contemporani, cartile dupa care s-au facut filme urmarite de tine, carti in format PDF. Internetul poate fi considerat un aspect pozitiv in vietile noastre daca stim cum sa-l folosim. Nici nu stii cate avantaje ai daca citesti, fata sa observi vocabularul tau se imbunatateste. Daca dai peste vreun cuvant necunoscut, nu il trece cu vederea, stai cu DEX-ul in fata, sau cu o aplicatie/ un site ce are rolul sa ti-l explice si cauta-l. O carte te ajuta sa te concentrezi mai bine, sa evadezi din lumea asta.
Daca nu iti place ideea cu cartile, mai e varianta de a-ti gasi un hobby: fa obiecte hand-made, picteaza, deseneaza, incearca sa compui muzica, versuri, proza, fa-ti un jurnal de vacanta si pasajele pe care le consideri plictisitoare, rescrie-le dupa bunul plac. Am vazut ca vremea nu e asa de aspra, imbraca-te bine si iesi la plimbare, in natura, in oras. Daca locuiesti intr-un oras cu istorie, cauta sa aflii si sa cunosti cat mai multe detalii.
Mai exista si varianta computerului atat timp cat faci ceva creativ si constructiv pentru tine. Numai bine!

5 răspunsuri:
| aida009 a răspuns:

Poti sa citesti.

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Tv, calculator, carti, prieteni, colindat, mancat, stat la barfe, alergat, plimbat, desenat, cantat, petrecerea revelionului, invatat etc.

| maria14142 a răspuns:

Pai...sunt tot intr-a sasea si eu ascult muzica, ma joc pe telefon, calculator, citesc, maine merg la bunici! sigur gasesti tu ceva!

| losseru a răspuns:

Cand o sa fii mai mare, singurul lucru pe care o sa-l vrei sa-l faci e sa dormi. poti sa te apuci de acum

| Sîrbu_Mihai_1985 a răspuns:

Tv,xbox,calculator,telefon,tableta,prieteni,dai sau mergi la o petrecere, ...etc...