| crisbebe a întrebat:

Sunt din Bucresti respectiv sectorul 3..La ce licee as putea sa ma duc? vreau pe uman respectiv filologie.
eu am 3 intrebari pentru voi: Pe ce profil al putea sa ma duc daca nu imi place matematica si nici limbiile straine? cred ca pe filo ar fi singura varianta...
La profil de uman ce "cracute" mai sunt? adica stiu ca mai e stiinte sociale si filologie dar mai sunt si altele?
Ce medie de admitere o sa am la liceu daca in clasa a 5a am avut 9, 36 cls a 6a 9, 33 cls a 7a 9, 15 si acum in a 8a posibil 9, 50 si sa zic k la examene iau la mate in jur de 7 si cv(puneti voi dar imi ziceti cu cat ati calculat) si la romana tot un 8 si cv.
funda

Răspuns Câştigător
| IndiferentXD a răspuns:

Se da doar Romana si Matematica? (n.am stiut, eu in urma cu 4 ani am dat la 3 materii )
Aduni cele 2 note si le imparti la 2... apoi aduni cu media 5-8 si obtii media de admitere

2 răspunsuri:
| IndiferentXD a răspuns:

*Media generala 5-8 este 9.50!
*Sa zicem ca la examen de admitere, media generala va fi 9.41 (se aduna notele de la examen si se impart la 3, ex. la mate vei lua 8.35, la romana 10 la geografie 9.90, media generala este 9.41)
Media totala de admitere la liceu este 9.50 + 9.41 =18.91 : 2 = 9.45!

Licee sector 3, iti recomand!
-Alexandru I.Cuza (Stiinte Sociale sau Filologie) se intra cu 8.94 intri lejer happy mai are Mate-info happy
-Decebal (stiinte si filologie) 7.46 intri lejer, mai are mate!
-Colegiu National Matei Basarab (stiinte, filologie si stiinte ale naturii) se intra cu putin peste 9. -->recomand
Din celelalte sectoare!
Colegiul Naţional Gheorghe Lazăr (stiinte sociale, stiinte ale naturii, filolofie) ai putea sa intri, la limita!
-Colegiul Naţional Gheorghe Şincai la fel ca la Lazar, se intra cu 9.35
-Colegiul Naţional Grigore Moisil la filologie se intra cu 9.20
-Colegiul Naţional Cantemir Vodă (are profil engleza pe langa mate-info) se intra cu putin peste 9

| crisbebe explică (pentru IndiferentXD):

Nu se mai da la geografie de mult.

| IndiferentXD a răspuns (pentru crisbebe):

Se da doar Romana si Matematica? (n.am stiut, eu in urma cu 4 ani am dat la 3 materii )
Aduni cele 2 note si le imparti la 2... apoi aduni cu media 5-8 si obtii media de admitere