| supermari10 a întrebat:

TPU ce ziceti sa imi iau un pc de gaming gata facut dar sa fiu sigur sau sa il fac pe al meu din piese. Daca ziceti ca trebuie din piese faceti-mi o lista cu componente pc pana in 3000lei sau daca ziceti pc dati-mi linkuri cu pc-urile care mi le recomandati

6 răspunsuri:
| Gabi05 a răspuns:

Iati pe piese, ca e mult mai performant ca cel din pc asamblat care e vechi de 4 generatii.
Pui piese necompatibile daca esti incepator, dar daca stii ce faci, atunci nu risti asta.
Hai ca te ajut eu cu o configuratie muult mai buna ca porcaria lui Anunakii

Ai asa
i5 4430 peste fx8350 in gaming, apropo fx8350=fx8320.
4gb
hdd 500gb
sursa potenta
carcasa spatioasa
hd7950 la anii lumina de hd7770

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/715593/
Ca sa nu te complici cu asamblarea, alege aceasta asamblare standard, iar cand iti ajunge acasa pc-ul e numai bun de bagat in priza.

http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/

Iar daca vrei sa mai reduci din costurile sitemului atunci foloseste acest voucher de reducere, cand pui componentele in cos.
Voucherul este:X8QJBRZB

| Lynnfield a răspuns (pentru Gabi05):

Ai fi putut face şi tu o configuraţie fără să spui ca a mea este o porcărie, iar alegerea ar fi fost a lui, dar tu începi agramat cu "Iati" apoi foloseşti puncte de referinţă contextuale fără a avea o bază logică care să te sustină literal în ceea ce spui, sunt sigur că nu poti construi tu un PC de la 0 chiar dacă ai avea cu ce şi din ce, dar totuşi tu esti expert în a face diferenţa dintre 7770 şi 7950, cu toţi ştim să număram la fel de bine şti şi tu acele numere se refera doar la procesorul grafic ATI nu la placa video în sine, procesor care este construit sub acelaşi tip de tehnologie, care pe o altă platforma poate lucra mai rapid dat fiind brănduit cu alt nume de cod!
In a face Un sistem trebuie să ţi cont de mai multe lucruri, în primul rănd fiabilitate apoi performanta şi nu în ultimul rănd să fie cat mai echilibrat, trebuie să te gandeşti ca omul nu se joacă tot timpul, aspect la care FX 8350 nu 8320 depaşeste I5-ul tău şi este alături de i7 care costa dublu!

| Gabi05 a răspuns (pentru Lynnfield):

Ok,e ca tine, dar de ce as da 200lei pentru 500mhz care ii scot intr-un minut din overcloack.Asta e doar vrajeala de marketing, sa mai scoata si ei un ban.Cat despre echilibrat scuze ca iti zic, nu sunt singuru, daca vrei il aduc si pe srsdani sa confirme
fx8320+overclock=fx8350
carcasa inghesuita
hd7770 1 gb ddr5 in buget de 3000lei, serios?
seria VS de la corsair nu e una buna.
4gb dual chanel? serios?

Iar asta cu fx8350 ca e aproape de i7, o cred, dar nu procesorul aduce fps-ul ci placa video.

Hai sa compar si placile video.
http://gpuboss.com/gpus/Radeon-HD-7770-vs-MSI-Radeon-HD-7950-Boost-OC

De unde sti tu ca eu nu pot face un calculator de la 0?
Crezi ca nu stiu sa montezi un procesor sau ce?

Eu prefer performanta apoi fiabilitatea, pentru ca daca am 3000lei nu ii dau pe ceva care nu imi aduce fps.
Pentru ce ar lua hd7770 care dabea mai poate si ea, in curand va iesi la pensie, cand are loc de hd7950 boost oc+un overclock cu msi afterburner, o apropie de hd7970

Ps:Controlerul Amd are probleme mari cu ssd-ul, fata de cel de la Intel care nu e asa prost ca la amd.
Am trecut de pe socket 775 pe AM3, am pus ssd pe AM3 si cand am vazut la cineva ce viteze scoate pe langa mine, cu Intel am ramas asa :O

| RobDogg a răspuns:

Hmm, sa iti faci un PC din piese este aparent mai ieftin si mai avantajos, DAR, daca stai sa calculezi (lucru pe care l-am facut si eu) de fapt, necesita mai multa munca, bataie de cap si BANI. Unu piese pot sa nu fie compatibile intre ele, etc, de 3000 lei iti poti lua un PC de gaming gata facut foarte bun, fara alte batai de cap, parerea mea.

| c0ton a răspuns (pentru RobDogg):

Esti amuzant... Daca crezi ca e asa greu sa construiesti un PC din piese atunci e clar! Daca tu nu sti intreaba pe un expert, ca o sa iti faca o treaba buna doar.