| LoLa_2164 a întrebat:

Trebuie sa fac la istorie o tema despre romani. ( romani, nu români ). Si trebuie sa fac un costum ca al lor ( adica cum purtau ei ). Si trebuie facut din ziare, hartie, nasturi etc. Aveti idee cum? Fundita. happy. Promit. :*

1 răspuns:
| redrooose a răspuns:

Depinde ce costum vrei sa faci:poate fi unul de soldat, de politician, de sotie de politician.Pentru soldat din cateva ziare sau mai bine din carton poti sa un fel de fusta cu o bata larga in talie si apoi un fel de franjuri mai grosi si pe ei poti sa cosi niste nasturi. Apoi pentru platosa utilizezi tot cartonul:tai cartonul sub forma de maiou poti sa il invelesti in staniol sa desenezi pe el cateva modele sa lipesti niste nasturi.Pentru a completa tinuta mai faci un scut si la fel poti sa il invelesti in staniol si apoi o sabie, din ziare poti sa faci si o capa. Eventual si un coif cu niste pene ceva si gataaaaa:))
Iti dau link-ul si la o poza ca sa intelegi ce am vrut sa spun prin fusta franjuri etc: http://www.semaforul.ro/......397~16~5~1