| Bia_6294 a întrebat:

Vreau sa incep un jurnal. Si nu stiu ce ar trebui sa scriu in el. Dar as vrea niste titluri gen "Cel mai frumos baiat din 5-8", "Cele mai frumoase amintiri" [etc.] si un inceput frumos dar nu am inspiratie.

2 răspunsuri:
| LotusRadioactiv a răspuns:

Un jurnal autentic este acela in care esti sincer cu tine insati si povestesti totul pe indelete. Daca incepi sa scrii din amintiri nu o sa-ti mai amintesti prea multe deci o sa incepi sa le "modelezi" putin cu imaginatia ta.
Un jurnal contine intamplarile care au fost scrise numai atunci cand au fost "calde", si anume atunci cand au avut o importanta aparte pentru scriitor, iar acesta mai scrie si cateva intrebari retorice pentru sa-si clarifica sentimentele. Pe scurt, jurnalul contine ipostazele emotionale ale detinatorului.
Si eu mi-am inceput un jurnal demult, insa acum o luna am recitit ceea ce am scris si am rupt toate filele, deoarece am observat cat de rautacioasa am fost (eram certata cu niste fete) si cat de mult m-am epuizat inutil din punct de vedere emotional. Sunt de parere ca numai sentimentele frumoase ar trebui scrise, iar rautatea ar trebui lasata deoparte, deoarece omul trebuie sa ierte si sa treaca peste.
Sper ca te-am lamurit. Multa sanatate happy

| Twink_4970 a răspuns:

Pai poti spune ce viata ai avut pana acum, cum ti s-a parut viata ta si apoi poti povesti despre ea.