| anonim_4396 a întrebat:

Care este motivul/motivele pentru care CONTINUATI sa RASPUNDETI la intrebari pe TPU? Ce va motiveaza?- INAFARA FAPTULUI ca va place sa ajutati!(asta am mai auzit-o happy )
Plictiseala? Monotonia? Singuratatea? Cunostiintele variate din diverse/anumite domenii pe care credeti ca le puteti impartasi cu altii, si le puteti fi de folos, cultura generala variata? Experientele de viata pe care vreti sa le impartasiti? Fundele acordate, voturile, avansarea in "rankul"'TPU? Altceva?

Ce anume?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, plictiseala. Bine, plictiseala ar ocupa primele trei pozitii in topul meu.

Apoi ar fi nevoia de cunoastere, ca sa pot intelege oamenii, trebuie mai intai sa aflu cum functioneaza. Pe TPU e cel mai usor sa faci asta, indivizi din medii diferite, vin aici cu problemele lor si, uneori fara sa vrea, ofera informatii despre cum percep ei situatia in care se afla. Imi place sa gasesc tipare, sa citesc printre randuri, sa creez sabloane, sa inteleg de ce lucrurile sunt cum sunt.

Socializarea. Pentru ca oamenii pe care nu ii cunosc ma pot suprinde uneori, placut. Si, ca orice alt individ, mai simt nevoia sa intru in contact cu alte persoane.

Gadilarea orgoliului. Pentru ca cel mai important lucru este ce crezi tu despre tine si nu realitatea. Te simti bine cand oferi un raspuns corect la o intrebare sau "castigi" o disputa, fie ea si pe internet.

Speranta desarta - ca pot schimba lucrurile. Oamenii evolueaza dezvoltand ideile altor oameni. De fapt asta e secretul evolutiei, avem capacitatea de a schimba idei si de a lasa in urma teorii. Daca maine ne-ar fi stearsa memoria, umanitatea ar trebui sa o ia de la inceput. Ar dura inca 4000 de ani pana la redescoperirea Iphone-ului. Asa ca ofer idei in speranta ca cineva mai inteligent decat mine macar se va folosi de ele intr-o zi sau le va dezvolta.

In final, pentru ca e amuzant. Uneori intamplarile sunt amuzante, alteori raspunsurile. Cel mai amuzant, desigur, e cand ofer un raspuns bizar si reusesc sa pun interlocutorul in dificultate. Imi antrenez asiduu ironia si sarcasmul.

Rankul, funditele si punctele de internet ma lasa rece.

25 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O auzi și de la mine, ajut că pot!
Pa, pa.

| hideaway a răspuns:

Fără minciuni și chestii d-astea, eu la început intram ca să am răspunsuri câștigătoare și să cresc în rank, recunosc asta. După care mi-am făcut câțiva amici aici, vorbeam mereu prin mesaje cu ei, erau chiar de treabă și ne înțelegeam bine (în plus, aveam multe lucruri în comun).
După aceea am luat pauză un an jumătate, începusem să mă plictisesc de TPU... intram doar ocazional până când am vrut să-mi șterg contul dar adminii n-au vrut s-o facă. A fost ceva de genul: „bine, nu mi-l ștergeți, lăsați-l să putrezească".
După o pauză mare, în 2013 am revenit, în vară... chiar începuse să-mi placă să răspund fără să tânjesc după vreo apreciere: simplul fapt că puteam să ajut oamenii și să împărtășesc experiențe comune mă făceau să stau cu orele aici. M-am regăsit de foarte multe ori în alți useri, îmi plăcea să le citesc „problemele" și să-i ajut. După, iar nu am mai intrat, până acum.
Acum chiar nu-mi mai pasă de funde și d-astea, într-adevăr când vezi că ai un răspuns câștigător te simți bine că ai reușit într-adevăr să ajuți pe cineva.
Deci, pe scurt, în anumite perioade am intrat pentru anumite lucruri, dar niciodată nu am intrat de plictiseală sau singurătate. Acum, am spus pentru ce am reînceput să intru aici: vreau să ajut cât mai mulți oameni, să fac și eu un bine pentru oricine, chiar dacă nu-l cunosc.
Sper să înțelegi ceva din răspunsul meu, nu e chiar așa de organizat. laughing Paște fericit!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Din toate cate un pic si mai mult sa ajut
iar daca funditele imi sunt acordate, inseamna ca ajutorul meu a dat roade.
Paste fericit alaturi de cei dragihappy

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Multumesc!
La fel si tie! :)
http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

| Bacemi a răspuns:

Motivul principal este dorinta de a ajuta pe altii.
Iar atunci cand consider ca am cunostinte in plus fata de raspunsurile postate de obicei la anumite categorii, imi exprim gandurile aici.
Insa ce ma face cu adevarat sa revin si sa postez este aprecierea pe care o primesc din partea celor carora le raspund sau uneori a altora care imi citesc vreun raspuns.

Ce ma face sa nu mai raspund, motiv pentru care am si renuntat sa ma implic pentru perioade mari de timp este sa simt ca nu imi sunt apreciate raspunsurile la adevarata lor valoare.
Am patit de multe ori din 2013 sa am perioade in care revin si raspund fiindca pur si simplu nu puteam sa raman indiferent, insa ofeream destul de multe raspunsuri fara a primi vreo apreciere.
Intre 2009 si 2012 am activat mult mai mult, motivat de faptul ca oamenii apreciau cu adevarat, simteam ca pentru cei carora le raspund sunt un prieten.
Acum cei mai multi sunt reci, indiferenti. Considera ca trebuie sa le raspunzi. Nici macar nu mai vezi un va rog. Doar da-mi, fa-mi. Nu-i frumos asa.

| dannyel86 a răspuns (pentru Bacemi):

Da, asa este. Ma regasesc in randurile tale. Cel mai mult imi displace faptul ca, la o simpla cautare pe net, unele personaje ar gasi raspunsul imediat la intrebarea lor. E mai simplu sa te loghezi si sa pui intrebarea, decat sa dai o cautare simpla pe net? Mai sunt unii care umplu spatiu degeaba pe site, cu intrebari tampite (Ce culoare imi place? Ce gandesc eu acum?), si cred ca e nevoie de putina ordine pe aici. Sunt multe lucruri de schimbat pentru un site de calitate, profesional.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, este dorinţa/posibilitatea de a-i ajuta pe ceilalţi :)
Dintre celelalte "motive" ( amintite de tine ) ar mai fi cunoştinţele din diverse domenii.

@Bacemi a exprimat mult mai BINE situaţia actuală de pe site şi, din PĂCATE, are mare dreptate : majoritatea userilor NU ştiu să aprecieze un ajutor dat la un moment dat ( ori un răspuns CORECT )!
Foarte mulţi NU ştiu să spună un "te rog" sau un "mulţumesc" :(

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!

http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Multumesc!
Sarbatori fericite si tie!

http://www.dreamstime.com/......ge23820946

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulţumesc happy

| OnuOnulică a răspuns:

Nu mă motiveză absolut nimic!
Când am timp încerc să ajut cât pot chiar dacă răspunsul meu nu e apreciat în mare parte eu tot încerc să ajut.

| horia2012 a răspuns:

Iti raspund printr-o intrebare happy
De ce nu ti-ai sters contul: Plictiseala? Singuratate? Monotonie?

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Voiam sa-l sterg si inca nu sunt sigura ca n-o voi face :-?
http://www.tpu.ro/......k-aici-cu/
ma gandesc totusi cum ar fi viata fara TPU, fara intrebarile de aici :)-ma refer la alea ''spumoase''... :) )
http://www.tpu.ro/......-o-pe-sor/
Ok asta e postata la Trivia /Amuzante! :) (vezi profilul utilizatorului si o sa-ti dai seama )

dar ce zici de cineva care CHIAR are o mare ''problema''(nedumerire) :) cu privire la functionarea corpului uman...

http://www.tpu.ro/timp-liber/doi-barbati-guy-pot-avea-un-copil/#12657409
: )

Ok ...acum sa iti raspund concret la intrebare fara amanari(desi ideea era ca tu sa fii cel care raspunde la intrebarea mea nu invers : ) )

Cum am zis sunt multe intrebari pe care e pacat sa le ratezi, si/sau sunt unele intrebari care CHIAR necesita un raspuns UTIL!(cum ar fi cea de-a doua intrebare-al carui raspuns trebuie sa fie CLAR ca pustiul sa inteleaga cum sta treaba cu fizionomia corpului omenesc) sau intrebari SERIOASE de genul
http://www.tpu.ro/......n-sfat-de/

alt motiv(e) pentru care am decis (pentru moment ) sa nu-mi sterg contul este acela ca momentan sufar de singuratate(din vina mea caci ma indepartez de ceilalti desi ei incearca mereu sa se apropie.dar ma rog nu cred ca intereseaza...), plictiseala cand VREI sa fii singur vine la pachet :) )

Oricum PRINCIPALUL MOTIV este acela ca imi place SA AJUT!
Tu de ce o faci?

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Putin cam elaborat raspunsul la o intrebare simpla. Inainte de a-ti raspunde, cel putin din cate am citit aici, e cam multa frustare si cam multi fug dupa apreciere si premii. O intrebare retorica. Oare chiar asa de mult conteaza sa fim apreciati, premiati. Nu poti sa faci un bine cuiva fara sa ceri ceva la schimb? Ca rau facem din cate se vede-gratuit.Pe de alta parte, ar fi bine ca cei care primesc raspunsuri sa analizeze si sa de-a un raspuns -daca a folosit la ceva solutia oferita- pentru ca asa, nu stiu daca ai observat, nu se raspunde la multe intrebari, tocmai din acest motiv. Nu e nimeni obligat si dator sa raspunda. Dar am invatat un lucru-pe oameni trebuie sa-i accepti asa cum sunt-si-fiecare pasare pe limba ei piere. Schimb-faptul ca esti singura, e mai bine decat sa fii singura in cuplu sau inconjurata de prieteni. O asemenea singuratate e mai apasatoare.
De ce ajut? 2 motive-1 am fost ajutat si intotdeauna e bine sa rasplatesti ajutorul primit. 2-imi place. Dar, daca apuc sa raspund la o intrebare, o fac pana la capat (pana la o posibila solutie definitiva)-in general nu-mi plac lucrurile pe jumatate si care fac loc la interpretari (la modul general).
Iar mistocarerile la raspunsurile mele le ignor.

| Oana92 a răspuns:

Plictiseala. Plus ca ma distrez maxim cand vad cate prostii scot oamenii pe gura (desi ar trebui sa ma intristez!)

| kar1GaNNN a răspuns:

Salut.
Pentru ca ne place sa ajutam oamenii happy

| LTAA a răspuns:

Des gasesc intrebari continand probleme pe care, fie le-am avut si eu, fie pur intamplator am cunostinte in legatura cu acel lucru si pot sa ofer o solutie. Si de ce sa nu ajut?
Se mai intampla uneori sa ma apuce plictiseala. Si da, ma bucur nespus cand primesc o funda, asta inseamna ca am fost de ajutor, si nu imi fac degeaba "veacul" pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am zis odata, intr-o intrebare de-a mea, cum e cu chestia asta la mine…
Lucrez 12 ore pe zi, iar cand n-am clienti ma duc pe laptop.Partea proasta e ca oamenii sunt cam tarani si imi taie tot cheful…
De aia nici nu prea raspund.Mai citesc pe la greece12, ca scrie frumos, sau caut intrebari pe la astea micile de 12-13 ani, ca sa ma amuz…
De exemplu am dat peste o postare a unei micute care a intrebat daca am vazut vreodata fantome si dintr-astea…Si s-a dus un alt pusti si a facut o gluma cum ca lui i-a iesit nu stiu ce din camera web…Iar asta mica a inceput sa se alinte."vai, pacat ca n-am fost si eu acolo sa vad asta, ce sa zic.ce intamplare, cati ani ai?``; baiatul ii raspunde:’’4 ani",ea – ‘’se observa``, el - ``thanks``, ea - ``welcome``…Bine-nteles ca am vrut sa-i raspund si eu ca mi s-a intamplat la fel cu web-ul, in ideea ca poate ma intreaba si pe mine cati ani am…Eu oricum ii spuneam adevaru` - 41, dar mi-a fost teama sa nu mi-o intoarca - ``vai, cred ca tu erai fantoma, de fapt``…
Deci plictiseala si amuzament.
Pentru singuratate nu-i bun TPU.Cand esti singur ar trebui s-o rezolvi altfel…
Da` asta e alta discutie…

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Puştiul ăla care zicea că are 4 ani este de fapt fată (cateluuus)... laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

N-am stiut.Imi cer scuze, domnule...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O fac pentru ca asa ma simt bine, in nici un caz nu ma intereseaza funde, puncte, etc.TPU a devenit parte din viata mea.Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa fie un motiv? E un site...pe Internet.

| HaLoGeNNN a răspuns:

Pentru funda. Funda?

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Putin din toate happy

| AinştainIsBack a răspuns:

Experientele de viata, cunostintele variate, cateodata plictiseala, dar cel mai mult vreau sa ma fac cunoscut ca atunci cand am o problema sa ma ajute lumea

| alexmihay92 a răspuns:

Motivul este sa ne ajutam uni pe alti astfel ne impartasim cunostintele si aflam mai repid raspunsul la unele intrebari.