| Popa_Eduard_1994 a întrebat:

Sunt nou pe acest site si as vrea sa va intreb ce e aia funda si cum o folosesc. Sper sa nu radeti de mine pentru ca nu stiu.

Răspuns Câştigător
| PogChamp a răspuns:

In dreapta fiecarei intrebari vezi o imagine. Daca dai click pe acea imagine vei desemna acea intrebare drept castigatoare. Valoare fundelor este din punct de vedere material egala cu zero, insa persoanele simple la minte nu tin cont de aceste lucruri minore cum ar fi valoarea sau pur si simplu relevanta unei intrebari. Funda a fost facuta pentru a pune raspunsul tau favorit intr-o rama oranj si sa-i schimbe locatia din zona de raspunsuri fix sub intrebarea ta, in caz ca mai are cineva o intrebare asemanatoare sa vada cel mai relevant raspuns asociat ei. Multi useri abuzeaza de acest lucru si cersesc cu nerusinare funda pentru un copy-paste de pe google, fara macar sa-si ofere o opinie proprie, dar asta e irelevant atata timp cat cel care a pus intrebarea si-a gasit raspunsul optim.
Si stai linistit, lumea rade de tine indiferent ce faci, e partea cea mai interesanta a internetului.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Funda desemnează răspunsul câştigător la o întrebare si reprezinta felul de a mulţumi a celui care a pus întrebarea. La întrebarea ta o să primeşti mai multe răspunsuri. Alegi răspunsul pe care-l consideri mai bun şi mai folositor şi dai clic pe funda din dreapta lui şi apoi confirmi. Nu te grăbi, aşteaptă 1-2 zile, ca să primeşti mai multe răspunsuri şi să poţi alege. Pentru a afla mai multe despre TPU citeşte răspunsurile la ÎNTREBĂRI FRECVENTE.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"16. Ce este funda? Cum dau funda?
Funda este echivalentul unui "Multumesc" virtual si marcheaza raspunsul castigator la o intrebare. Pentru a acorda o funda, intra in pagina intrebarii tale, iar in dreapta fiecarui raspuns vei observa o funda portocalie. Trebuie doar sa dai click pe cea din dreptul postarii pe care vrei sa o desemnezi castigatoare. Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 100 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit." - SURSA :
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#16

Toate cele bune!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru bursuc001):

La cele spuse de tine as adauga (nu scrie in regulament, dar e relevant) ca funda nu se da din la primul raspuns si nici pentru raspuns eronat.
Am vazut cazuri in care s-a dat funda pentru primul raspuns, ulterior a primit un raspuns mai bun, apoi intreba daca putea o putea retrage...Normal ca NU.E ca cum ai lua,, jucaria '' unui copilas.
Sau am vazut raspunsuri castigatoare care erau eronate.Am reprosat acest lucru si mi s-a spus ca mi-e ciuda ca nu am eu funda...Da, mi-e ciuda pentru ca posesorul a crezut ca un raspuns eronat l-a putut ajuta.

| bursuc001 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Bună, Angycut happy

Mda, ai dreptate!
Din PĂCATE, la câţi copilaşi activează pe site, nici nu ai ce să te miri sad
Eu le dau pace să facă cum vor!
Oricum, NU mă interesează fundele laughing

O seară faină să ai!

| alexandrualind a răspuns:

Ce este funda? Cum dau funda?
Funda este echivalentul unui "Multumesc" virtual si marcheaza raspunsul castigator la o intrebare. Pentru a acorda o funda, intra in pagina intrebarii tale, iar in dreapta fiecarui raspuns vei observa o funda portocalie. Trebuie doar sa dai click pe cea din dreptul postarii pe care vrei sa o desemnezi castigatoare. Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 100 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit.

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#16

Cum sunt selectate raspunsurile castigatoare?
Dintre toate raspunsurile oferite pentru o intrebare, castigator este acel raspuns care se dovedeste a fi cel mai inteligent si cel mai de folos pentru persoana care a pus intrebarea respectiva, fie prin desemnare de catre aceasta persoana, fie prin desemnare in mod automat, in functie de numarul de voturi "folositor" si "inteligent" primite de la membrii comunitatii. Dupa trei zile de la postarea unei intrebari pe TPU.ro, daca aceasta primeste cel putin doua raspunsuri, utilizatorul care a pus respectiva intrebare primeste o notificare prin e-mail, in care este invitat sa desemneze raspunsul pe care il considera cel mai bun. Utilizatorul are la dispozitie doua zile pentru a alege raspunsul castigator. Daca utilizatorul nu alege un raspuns castigator in termen de doua zile, desemnarea raspunsului castigator se realizeaza in mod automat. Astfel, raspunsul care a fost votat de cele mai multe ori ca "folositor" si "inteligent" va fi desemnat ca fiind castigator. In conditiile in care mai multe raspunsuri au fost votate de acelasi numar de ori ca "folositor" si "inteligent", primul postat dintre acestea este ales "castigator".

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#17

Nu vreau ca funda sa fie acordata automat. Cum fac?
In cazul in care nu vrei ca funda sa fie acordata automat la o intrebare de-a ta, atunci cand primesti mail-ul prin care ti se aminteste ca poti selecta raspunsul castigator, da click pe link-ul care iti va fi furnizat.

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#18

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O funda o obtii in urma unui raspuns,pe care cel ce a pus intrebarea il considera cel mai bun,cel mai folositor. Cu o funda sau mai multe,nu beneficiezi de nimic,dar arata ca ai fost folositor,ai dat raspunsuri bune. Nu foloseste la nimic, ci la sfarsitul lunii in fuctie de rapsunsuri si voturi primite, poate fi desemnat cineva castigatorul lunii. Adica tot nu iti da nimic. laughing Suntem aici pentru a ajuta fara premii, fara bani ci doar din dorinta de a ajuta. Pentru a alfa cate funde are un user dai click pe numele lui si vezi cat de folositor a fost in site.
Ceilalti useri ti-a explicat cum sa acorzi o funda.Tu alegi cine te-a lamurit cel mai bine.Tu ai intrebat ce e aia funda si la ce foloseste, iar eu ti-am explicat. La NIMIC doar ca esti folositor.