| Dece5 a întrebat:

Se poate dezactiva corectarea automata de pe site-ul TPU? Ca am convingerea ca cei care scriu ceva stiu ce scriu, sunt responsabili de ceea ce scriu si vad ca uneori corectarea automata introduce greseli in loc sa le corecteze si nici nu iti permite sa scrii corect. De exemplu am scris "n iva" si a aparut naiba cu b in loc de v laughing))))))) E o diferenta intre cele 2 cuvinte. Ca doar n-o sa scriu cuvintele ca litere separate sau intre ghilimele. La fel si daca as vrea sa scriu un cod de program, sunt convins ca nu il va scrie corect si raspunsul va aparea trunchiat. De ce e nevoie de corectorul asta?

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Si pe mine ma dispera. N-ai ce sa-i faci.
Cica e nevoie pentru ca toata lumea sa scrie corect, sa se-nteleaga. Practic ne asumam ca romanii nu stiu limba romana, iti dai seama unde am ajuns?

7 răspunsuri:
| TPU.ro a răspuns:

Buna,

Corectarea automata a fost introdusa tocmai pentru ca textul sa devina unul inteligibil, respectand reguli de ortografie si punctuatie, lucru pe care nu se pune accent cand se scrie postarea.

Inteleg ca exista cuvinte cu mai multe sensuri, dar ne-am limitat strict la cele mai intalnite cazuri.
Am modificat robotelul pentru "naiva".

Zi frumoasa,
Cristina, TPU.ro

| Dece5 explică (pentru TPU.ro):

Multumesc mult pentru raspuns.
Cred totusi ca ar fi utila posibilitatea dezactivarii corectarii automate, atunci cand avem de scris ceva mai special, cum ar fi de exemplu o secventa de cod de program, continut ce va fi inevitabil alterat de corectarea automata.
Cu respect,
Vasile

| TPU.ro a răspuns (pentru Dece5):

Secventele de cod sunt "alterate" din alte motive, nu din cauza acelui robotel.

| Catrice a răspuns:

Doar un hacker care sa rescrie codul site-ului ar fi de folos...

| Dece5 explică (pentru Catrice):

Codul ar trebui sa-l rescrie creatorii site-ului, ca ceea ce face hackerul daca si reuseste, nu tine mult. happy

| Catrice a răspuns (pentru Dece5):

În lipsa unei inițiative a creatorilor, este singura opțiune happy