| LaviniuA a întrebat:

Ce masuri de protectie va luati azi, fiind 13?
Eu am dormit pana la 3 ca sa scurtez ziua.
Nu ies din casa pana la miezul noptii.
Stau mai mult pe langa pat.
Nu folosesc oglinzi.
Daca totusi trebuie sa ies, am grija la pisici negre, capace de canal, scari si deochi.

Alte sugestii?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar de ce discriminezi fantomele, vampiri, varcolaci care vor sa intre la tine in casa?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să bați mătănii (motanii).

| dullcat a răspuns:

Sugestia mea e sa iti vezi de viata in mod obisnuit, nu sa lasi aceste superstitii stupide sa reprezinte un impediment sau ceva in jurul caruia se invarte toata ziua.

| Simpatic a răspuns:

Nu exista ghinion cum nu exista noroc, astea sunt superstitii pamantesti, raportandu-ne la Univers, ce e ghinion si ce e noroc acolo?
Deci nu exista.

| Catrice a răspuns:

Wtf rumeinia rolling on the floor
Bai deci am văzut nebuni când am plecat din tara și ma gândeam ca trec anii, se mai educa lumea da vad ca v-ati înmulțit laughing

| LaviniuA explică (pentru Catrice):

Sa stii ca si in tarile civilizate se tine cont de 13. Sunt cladiri unde nu exista etajul 13.

| Catrice a răspuns (pentru LaviniuA):

Da cum ai știut ca oamenii pe strada acopera oglinzile mașinilor sa nu se reflecte in ele laughing

| Holiday a răspuns:

Nino, nino!

| johnnny123 a răspuns:

Sugestia mea ar fi să consulți calendarul și să observi că ne aflăm în anul 2023, nu 1023.

| Hyperion7 a răspuns:

Niciuna,daca ar fi sa fiu superstițios, probabil că aș sta in beci, in întuneric, așteptând ziua următoare.
Daca nu ai beci, merge și în debara

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu ma gandesc ca e 13. Daca era vineri 13 mai ziceam dar asa zi de 13 e in fiecare luna

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Personal nu cred în superstiții și ziua de 13 a fost una dintre cele mai bune.
Sugestia mea este să nu crezi atât de mult în ele, până la urmă unde este un studiu al persoanelor care chiar au pățit ceva în aceste zile?
De 2%?
Și cele mai multe nu din cauza "ghinionului" ci a problemelor obișnuite.

| LaviniuA explică:

Intrebarea nu e amuzanta... dar a fost mutata la categoria asta vad.

Răspuns utilizator avertizat
| pufulescu0o a răspuns:

Eu nu ma intorc niciodata din drum, indiferent ce am uitat. Pisicile imi aduc noroc, indiferent de culoare.
Chestii nasoale mi se intampla mai ales dupá data de 13, nu exact in acea zi.
Nu stiu care e problema cu oglinzile, scarile si capacele.

| BobTheCat a răspuns:

Sugestia mea este sa nu crezi in astfel de superstitii - te asigur, majoritatea (ca sa nu spun toate), sunt false. Crede-ma, vorbesti cu persoana care a avut o pisica neagra (pot spune ca imi purta noroc, lol), a dat numeroase teste pe 13 si s-a descurcat bine, si a trecut sub scari de prea multe ori (si nu a patit nimic).

| Iordacheionelmarian a răspuns:

Îți faci un buncăr și nu mai ieși niciodată?
În primul rând nu-i vineri
În al doilea rand E o zi ca oricare alta
În al treilea rand e doar superstiții, în general e bine sa eviți capace de canal, să nu cazi din cauza ca unele dintre ele nu sunt prinse și evitarea scărilor pentru că dacă e o scară 99% este cineva urcat cu un obiect, iar dacă este mai stângaci va scăpa obiectul pe tine,
Pisica neagra e considerata ghinionistă deoarece în trecut se credea că este deținute de vrăjitoare
Spargerea oglinzii este considerată ghinionistă deoarece în trecut era foarte scumpă, era ca și cum ți-ar dărâma câinele televizorul smart de pe masă

| SunnyDoe a răspuns:

Ce troll slab.

| DOlteanu a răspuns:

In Italia este 17 mai ales vineri, deci prostia nu are granite.