| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie de la ce vine cuvantul OK?big grin
Primul raspuns corect va primi funditabig grin

Răspuns Câştigător
| stefycrazygirl a răspuns:

* una din cele mai populare ar fi aceea ca, in razboiul civil din US la sfarsitul fiecarei zilei se facea un raport, iar cand o unitate nu avea nici un mort se comunica OK, adica "0 (Zero) Kills".
* alta varianta ar fi cea conform careia OK este acronimul de la "oll korrect" ("all correct" ortografiat gresit)
* OK sunt initialele unui nume, Oliver K. Acest Oliver ar fi avut o firma de incaltaminte si daca acestea erau bune se scriau pe cutie initialele OK. Daca nu erau bune, se aruncau (asta mi se pare cea mai stupida)

Intr-un final am descoperit ca "Okay" este un cuvant prezent in dictionarul limbii engleze si inseamna ceea ce toata lumea stie deja : aprobare, confirmare, acord sau ca adjectiv, acceptabil, adecvat, in regula, plus alte cateva intelesuri pe care le poti afla accesand dictionarul.

| DonnyZ a răspuns (pentru stefycrazygirl):

Bravo, ce usor e sa copiezi de pe net: murgeanu.blogspot.com/2010/01/de-unde-vine-expresia-ok.html‎

11 răspunsuri:
| AnaEindragostita a răspuns:

Zero kills

| KiddoxD a răspuns:

Vine de la grecescul "ola kala" (όλα καλά) si era folosit de grecii care lucrau in SUA la caile ferate. Se mai folosea pentru pe nave sau incarcatura lor. Prin acest O. K se atesta faptul ca nava e pregatita si ca e..."oll korrect".

| KiddoxD a răspuns:

Vine din grecescul "ola kala" (όλα καλά) si era folosit de catre grecii din SUA care lucrau la caile ferate. Se mai folosea si pentru nave sau incarcatura lor si atesta faptul ca "oll korrect"...adica totul este in regula.

| KiddoxD a răspuns:

Vine din grecescul "ola kala" (όλα καλά) si era folosit de catre grecii din SUA care lucrau la caile ferate. Se mai folosea si pentru nave sau incarcatura lor si atesta faptul ca "oll korrect"...adica totul este in regula.

| cocosnucifera a răspuns:

Nu se stie exact, sunt mai multe ipoteze:
1. unii spun ca vine de la "all correct"
2. sau ca în războiul civil din U. S. când o unitate nu avea nici un mort se comunica „0K" („zero kills") de aici „OK"
3.sau ca O. K. provine de la iniţialele lui Otto Kraus.
fundita? big grin

| ClaUdYa_7551 a răspuns:

OK vine de la 0 killers

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Conform careia ok este acrnimul de la oll korrrect (all correct ortografic gresit)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zero Kills

| andraem a răspuns:

O. K. vine de la ottto kramer un inginer de la o fabrica de masini FORD care punea stampila O. K. acel lucru insemnand ca masina a fost fost verificata si este pregatita de folosinta

| StoicaAlex91 a răspuns:

Gresit Total...
Va spun eu.
Presedintele Americii Martin van Bureen, al optulea presedinte al Statelor Unite era dintr-un orasel Kinderhook.
De asemenea porecla Presedintelui era Old Kinderhook( OK )
Asadar...in perioada in care acesta a fost presedinte....persoanele care erau din Kinderhook(orasul natal al lui Martin van Bureen) era considerat un Old Kinderhook..adica era considerat OK.
Sunt sigur 100% ca acesta e raspunsul corect...asa ca fundita e data cui nu trebuie laughing