| originalcastiel a întrebat:

Cine stie mate? am o problema, ii stiu de 5 ani enuntul si nu a rezolvat-o nimeni doar profu care mi-a spus-o atunci dar am uitat cumsad.Ar suna cam asa:ai toate cifrele 0-9, trebuie sa le aduni astfel incat sa obtii 100.1)doar adunare, 2)poti cambina cifrele cate 2, 3)folosesti o singura data cifra, 4)folosesti toate cifrele 0-9! 5)nu incerca daca nu ai experienta la scoala! FUNDA pentru cine o face!
BAFTA!big grin
p.s. nu e tema!happy

Răspuns Câştigător
| ILoveTacos a răspuns:

Nu prea știu cum se demonstrează, dar cred că se făcea prin observații de genul:

când în sumă ai un singur "zeci"(10, 11,12, 13...19) și restul sunt doar cifrele suma iese
mereu 54, care este un multiplu de 9:

12+0+3+4+5+6+7+8+9=54
19+0+2+3+4+5+6+7+8=54

Când în sumă ai doi "zeci", rezultatul e mereu 63:
24+0+1+3+5+6+7+8+9=63
27+1+0+3+4+5+6+8+9=63
etc.

Când în sumă ai trei "zeci", rezultatul e 72:
13+24+5+6+7+8+9+0 = 72
19+20+3+4+5+6+7+8 = 72

Când ai patru, e 81:
12+34+5+6+7+8+9+0 = 81
45+1+2+3+6+7+8+9+0 = 81

La 5 zeci rezultatul e 90
La 6 e 99
La 7 e 108

Și merge tot așa, rezultatul fiind mereu un multiplu de 9.

Nu știu dacaă e foarte clar, dar măcar am încercat happy

14 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

"cine știe mate?"
Eu nu știu mate!

| Furculingură a răspuns:

X~y dacă și numai dacă există un h în H astfel încât x = y.h
x~y dacă și numai dacă
x aparține lui y.H dacă și numai dacă
y aparține lui x.H
Așadar, clasa unui element x este x.H, care poate fi notată la fel de bine cu y.H, pentru orice element y echivalent cu x.
Însă orice clasă g.H are același număr de elemente cu H. Pentru a dovedi aceasta, trebuie scrisă o bijecție între elementele lui H și elementele lui g.H.
O bijecție este dată de
φ : H → g.H
x → g.x
Se verifică ușor că funcția φ definită mai sus este o bijecție.
Mai trebuie observat că H, ca mulțime, este la rândul ei o clasă de echivalență : H = 1.H
În concluzie, toate clasele H, g1.H, g2.H,... au același număr de elemente, deci ordinul lui G trebuie să fie un multiplu al ordinului lui H.

| originalcastiel explică (pentru Furculingură):

Ti-am spus sa nu incercilaughing))da' macar ai incercatlaughing))

| darrio2007 a răspuns:

Si tu vrei sa ti-o rezolvam noi? Bate-ti capul.

| originalcastiel explică (pentru darrio2007):

In primul rand am term scoala...

| originalcastiel explică (pentru darrio2007):

De parca ai stii sa o facilaughing)))rolling on the floor))!

| darrio2007 a răspuns (pentru originalcastiel):

Cu atat mai bine.

| darrio2007 a răspuns (pentru originalcastiel):

De unde stii ca nu.Nu ma cunosti.Dar m-am saturat de milogi care in loc sa-si bata capul vin aici cu o intrebare de genul asta in speranta ca ii vor ajuta altii. Apoi critica profesorii ca nu isi dau interesul sa ii invete carte.

| originalcastiel explică (pentru darrio2007):

Nu vrei sa intelegi ca nu mai sunt la scoala nu? am pus problema aici pentru ca si eu si alti prieteni ''ne-am batut capul'' dar fara rezultat. si daca o faci ai 100 de lei de la mine asa fara sa te cunosc!

| originalcastiel explică (pentru darrio2007):

Totusi SPER ca cineva sa gaseasca un raspuns!

| ILoveTacos a răspuns:

Problema nu are rezolvare daca ai voie sa folosești numai adunare. Oricâte variante ai încerca, mereu rezultatul va fi un multiplu de 9 și deci niciodată 100.

happy

| originalcastiel explică (pentru ILoveTacos):

Poti sa demonstrezi? te rog macar sa incerci daca, crezi ca poti.

| originalcastiel explică (pentru ILoveTacos):

Ok merci apreciez multwinking

| ILoveTacos a răspuns (pentru originalcastiel):

Nu prea știu cum se demonstrează, dar cred că se făcea prin observații de genul:

când în sumă ai un singur "zeci"(10, 11,12, 13...19) și restul sunt doar cifrele suma iese
mereu 54, care este un multiplu de 9:

12+0+3+4+5+6+7+8+9=54
19+0+2+3+4+5+6+7+8=54

Când în sumă ai doi "zeci", rezultatul e mereu 63:
24+0+1+3+5+6+7+8+9=63
27+1+0+3+4+5+6+8+9=63
etc.

Când în sumă ai trei "zeci", rezultatul e 72:
13+24+5+6+7+8+9+0 = 72
19+20+3+4+5+6+7+8 = 72

Când ai patru, e 81:
12+34+5+6+7+8+9+0 = 81
45+1+2+3+6+7+8+9+0 = 81

La 5 zeci rezultatul e 90
La 6 e 99
La 7 e 108

Și merge tot așa, rezultatul fiind mereu un multiplu de 9.

Nu știu dacaă e foarte clar, dar măcar am încercat happy

| CrazyName a răspuns:

34 happy