| biscuite a întrebat:

De ce spunem: "Mi-au inghetat creierii", "Ma dor creierii", " M-ai inebunit de creieri" cand noi avem un singur creier?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Sa nu crezi ca toti cei care se exprima astfel sunt neaparat constienti ca au doi creieri asa cum au invatat sau nu la scoala. Exprimarea se intalneste in toate mediile sociale si este, pur si simplu, o expresie metaforica ce tine de automatismul verbal. M-ai innebunit de creieri cu intrebarea asta!

16 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Din cate mai tin minte ca am invatat la scoala avem 2 creieri: creierul mic si creierul mare.

| juniper a răspuns:

Este o expresie sau se refera la Creierul mic (cerebelul) sau cel mare.

| maryana5 a răspuns:

Avem 2!
creierul mare si creierul mic (cerebelul)
se invata intra 7 la biologiewinking

| Marii a răspuns:

Avem doua creiere.
Vreau biscuiti. frustrated

| DacaVreiSaVeziNimikTeRogSaDaiUnCLICK a răspuns:

Di cate stiu. avem 2 creieri... unul crbl si celalalt nu mai stiu cum ii zic (si nu glumec chiar crbl nu vorbesc de vedeta)

| DacaVreiSaVeziNimikTeRogSaDaiUnCLICK a răspuns:

Di cate stiu. avem 2 creieri... unul cerrbel si celalalt nu mai stiu cum ii zic (si nu glumec chiar crbl nu vorbesc de vedeta)

| Katalynutza99 a răspuns:

Avem doi creieri creierul mic si creierul mare.ba si eu care sunt in a-4-a stiu mai bine ca tine!

| Georgy_1051 a răspuns:

Salut Biscuite, tu ai fost atent la lectile de la biologie din schoala primara? Avem doi creieri: creierul mic si creierul mare. Daca nu crezi poti cauta pe net despre creierul mic si cel mare, sau anatomia capului.

| gabryel a răspuns:

Avem 2 creieri, creierul mic si creierul mare. Daca tu ai un creier cati neuroni ai?

Răspuns utilizator avertizat
| adytzzkiss a răspuns:

Buna! imi pare rau sa iti inlatur aceasta speculatie cum ca am avea un singur creier...asta este imi pare rau dar, avem doi :creier'ul mare si creier'ul mic.:*

Have a nice day!

| hrdcore a răspuns:

Ai dat deja fundita, nu mai raspund tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai biscuite, oi fi tu vreun specimen cu un singur creier, din cate am invatat si eu, sunt doi: ala mic si ala marewinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care creer? Eu n-am.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol ce mai conteazalaughingoricum e tareetongue

| jeorje a răspuns:

Sunt 2, creierul mare si cerebelul...