Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sa va povestesc o faza…
Azi pe la vreo 12-asa,(cand abia ce intrasem si eu pe net sa mai citesc niste glume pe la T/A), ma trezesc deodata ca ma suna disperata sor-mea aia mica:
-Ce faci, esti acasa?
-Da…
-Fa si mie repede niste oua pana ajung, ca mi-e foame de nu mai pot! Vin si eu in 5 minute…
-Da` ce-ai de ti-e foame asa,n-ai avut pachet la tine?
-Am avut, da` i-am dat la un baiat…
-Ce baiat?
-Deci nu-i treaba ta, tu fa ce ti-am zis…
Si-mi inchide.
Ma duc la bucatarie sa m-apuc de alea pe-acolo, dar nu trec 3 minute ca si aud usa de la intrare si-o vad ca vine-n fuga,trage de-n sertar,scoate-o paine,rupe o bucata mare din ea,apoi ia si-o rosie din frigider,musca din ea aproape juma`te,se-aseaza pe-un scaun si incepe sa molfaie cu pofta,ziceai ca n-a mai mancat de-o saptamana…
Si-o aud ca-mi zice:
– Mleof-mleof mleof –ghete…
Ma-aplec,ii trag de sireturi,da` vad ca se fereste deodata si se rasteste la mine:
-Mleof-mleof-te-am intrebat daca mai sunt spaghete! Ce-ai?
-Pai stai sa ma uit…
Deschid frigiderul,caut prin oalele alea - nimic!
Si-i zic:
-Nu mai sunt. Vrei orez?
-Mleof-mleof-da-mleof-mleof-mleof-apte…
-Vrei si lapte?
-Mleof-mleof-Am zis ca n-am mai mancat de-aseara de la sapte! Vezi ca se-arde aia!
Rasucesc omleta – se cam rumenise…
-Mleof-mleof-mleof-rost!
-M-ai facut prost,cumva?
-Mleof-mleof-am zis n-o mai intoarce ca n-are rost…Da-mi-o asa,ca e buna…
Si i-am pus in farfurie,asa cam arsa,cum era…
Bun.M-apuc sa curat tigaia,ca se innegrise putin,si cum frecam eu acolo la ea, aud ca-mi suna telefonul, printre farfurii, pe masa unde manca aia mica.Si-l ia repede,se uita-n el si-o vad ca raspunde:
-Da?
-…
-Contele care?
-…
-Fata,cred ca-i greseala,si oricum nu mai exista de-astia de pe timpul lui D`Artagnan…
-…
-Nu stiu ce intrebari zici,da` eu sunt la masa acu`,mai suna si tu mai tarziu…
Si inchide.
Ma uit la ea – nimic! – n-avea nici o treaba, continua sa manance…
Si-o intreb:
-Auzi? Da` ala nu era telefonul meu?
-Ba da…
-Pai si cine era?
-Nu stiu, era greseala…Ma lasi sa mananc, ca mi-e foame…
-Pai ce-a zis?
-Ce mai conteaza…Daca ti-am zis ca era greseala…Mai degraba cre` ca voia sa afle o strada…
-Mda…In fine…Si-mi zici si mie care-i treaba cu baiatul ala?
-Deci nu-mi mai adu aminte ca ma enervez iar! ...Bine,iti spun, ca tot sunt nervoasa! Fii atent:vine iubitul meu in pauza mare – cica ``iubitul`` meu (si-a facut ghilimele alea cu degetele), si-mi zice daca vreau rulada…Si-i zic ca n-am pofta, ca nici nu mancasem pachetu` de-acasa…Bun.Si vine una,o nesimtita care tot se baga in seama cu el,cand nu sunt eu pe faza (da` am aflat), si incepe sa se alinte cu el - ca ar vrea ea, ca s-ar ``indulci``, si ca ``miau-miau-miau``..si nu zici, frate, ca s-apuca ``iubi-al-meu``(face iar ghilimele) si-i da toata rulada! Deci toata! Bun.Si ce zic – stati sa vedeti ce va fac:si ma duc la un coleg care stiam ca ma place,da` proasta-am fost eu ca nu l-am ales pe el,si l-am luat pe `astalalt, si-i zic frumos, zambindu-i:``vrei snitele de pui?``;``pai. vreau``;``ia, ca mie nu mi-e foame`` - si i-am dat pachetul…
-Adica i-ai dat lu` ala mancarea ca sa-l faci gelos pe `astalaltu?
-Exact.Ai inteles perfect…Stai sa vezi mai departe…
Si in momentul ala imi suna iar telefonul…
Ma aplec sa-l iau,dar raspunde tot ea:
-Da…
-….
-Fata,ti-am mai zis si mai devreme ca …
-…
-Pai am banuit eu ceva,ca mi s-a parut alta voce…. Deci i-am zis si lu` prietena ta ca-i greseala…
-….
-Ce intrebari?
-…
-Pe vremea aia nici nu era internet…
-….
-In ziua de azi doar Contele Dracula mai exista,cica…
-…
-Bine,explica-mi,da` mai repede ca mi-e foame…
-…
-Am inteles…
-….
-Da…deci Alexandra si Cristina…
-…
-De la cine?
-….
-Mai zi odata ca n-am inteles!
-…
-NOname? Pai ce nume-i asta?
-…
-Am inteles! Da` e tot fata?
-….
-Aha…
-….
-Cauta-n-ce?
-….
-Zi,fata mai clar, ca nu-nteleg?
-…
-Aaaaaaaaa, numaratoare inversa…Pai counting-down se zice…
-….
-Normal ca stiu, sunt la liceu…
-…
-Am 14!
-….
-Da, am un frate mai mare…
-….
-Bine, o sa-i zic…
-….
-Te pup si eu, pa…
Si se-apuca iar sa manance..mleof-mleof-mleof – cu gura deschisa,ca de obicei…n-avea nici o treaba…
Astept putin,vad ca nu spune nimic,pana la urma zic – hai s-o intreb:
-Da` cine era?
-Mleof –mleof – unde?
-La telefon…
-A…,doua fete…,faceau o farsa…Si m-am facut ca nu ma prind…
-Pai ce ziceau?
-Pai ce conteaza?
-Pai zi si mie ca sunt curios…
-In fine,iti zic,da` nu cred ca intelegi nimic…Deci le chema Alexandra si Cristina,da` nu stiu care din ele a sunat prima si care a doua – ca am uitat,oricum erau amandoua…Si a zis ca are numarul de la o alta fata,da nu i-a spus numele – a zis NOname,adica anonima,cum ar veni, si ca daca am un frate mai mare care stie sa numere invers, deci intelegi – de la o suta spre 0, si i-am zis ca am…Apoi m-a intrebat cati ani am eu, si i-am zis – 14, si dupa aia a zis ca daca vrei sa scrii o poveste pentru copii mici,da sa fie scurta ca ei obosesc repede si ii fura somnu` sau sunt lenesi si nu poa` s-o citeasca pe toata…Si dupa aia a inchis…
Bun…
Deci,TPU,continuam data viitoare faza cu sor-mea si baiatul si ``iubi`` si ``miau-miau``, ca deja am scris cam mult, imi cer scuze…
P.S.:Oricum,inainte s-o trimit am mai taiat din ea,ati observat cred ca n-am mai scris ``buna, TPU`` - cum obisnuiam. Sper sa apreciati...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred că ajută la ceva, dar acum am citit-o şi pe cealaltă laughing

40 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Oooo, nuuu! Te-ai oprit la cel mai interesant moment, parcă ai fi un film din ăla de la TV, plin de pauze publicitare.
De ce trebuie să suferim toţi din cauza câtorva leneşi? sad

Arrr...genială poveste, ca de obicei. Nici nu ştiu de unde ai atâta imaginaţie, atenţie la detalii şi stil. Parcă te-ai născut cu tastatura sub mână.hee hee
Când îţi citesc poveştile, vizualizez tot. E aşa spectacol!
...şi mă într-una bufneşte râsul şi mi-e drag. love struck

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Povestea si-a pierdut estetica din clipa in care ti-a aparut numele.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Pe bune ca am orez in frigider...
Am gatit ieri orez cu pui,ca am stat in casa,a fost sarbatoare mare si n-am avut chef sa ma duc la gratar cu amicii...
Sper sa nu ma pedepseasca D-zeu...
Toata lumea a sarbatorit,numai eu nu...
In fine,deci nu e vorba de imaginatie aici,cum spuneam...
Am si lapte si rosii,si chiar si painea o tin intr-un sertar, iar cand mananc am mereu telefonul printre farfurii, exact cum am povestit - odata era sa-l arunc si in galeata de gunoi, ca m-am apucat sa strang masa pe fuga, si l-am acoperit cu alea pe-acolo...
Da` ma bucur ca ti-a placut...

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Aşa îmi dispar mie tacâmurile.hee hee

Ei, bine, ca orice scriitor adevărat, trebuia să te inspiri şi tu din ceva.
Eşti cam ca Biblia: rodul imaginaţiei cu frânturi de realităţi geografice.hee hee

Dar la cât de adorabile personaje creezi, gândurile şi replicile cărora sunt de fapt tot ale tale, mă gândesc că trebuie să fii un om extrem de fascinant, flexibil şi complex-adorabil. Mi te şi imaginez în pielea surioarei...cum te cerţi tu cu tine. love struck

| Fatamuntilor a răspuns:

Interesant...sa inteleg amesteci realiatea cu fictiunea?
Am citit tot ce ai scris, puteam si mai mult decat atat.
Sa nu uiti sa platesti drepuri de autor personajelor de la care te-ai inspirat (cine cunoate, stie)
Stai tu linistit, stii prea bine cine te apreciza.Carcotasiii sunt indiviosi!
Sper ca nu te-ai descurajat!

| zurick a răspuns:

Ce viață palpitantă ai datorită sorei tale.

| Kaℓi a răspuns:

Nu mai spun ca-mi place povestea si personajele, am mai spus happy dar iti spun ca-mi plac onomatopeele! mleof-mleof e de vis laughing

| MskDesign a răspuns:

laughing
Mleof –mleof
Sa vedem si urmareahappy

| foxsilver a răspuns:

Ce viteza ai avut, imediat ai trantit alta intrebare! Si nici n-am apucat sa bocesc in perna.
Ca sa nu mai spun ca, deja ai promis funda altcuiva. Pai sa nu ma apuce plansul!
Bine, o sa aman bocitul, si-ti voi raspunde. Deci, daca te vei apuca de scris povesti pentru copii, iti prezic un viitor mai ceva decat al Joannei Rowling, ca doar sor'ta are mai multa vrajeala decat Harry Potter laughing.
De data asta, chiar te incurajez. Talent ai, timp liber cu gramada (ca doar esti burlac ), asa ca, pune-te pe treaba!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sora ta are la pachet şniţele de pui, interesant thinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mersi ca ai citit...
Stai putin sa-i dau un ignor lu` Crucified si vorbim...
Scuze.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci mersi ca ai citit-o si pe cealalta...E posibil sa iti dau si fundita, dar mai stam putin sa vedem poate apare si baiatul ala de-aseara la care-ai facut tu fite, ca tot sper sa-i spui ceva frumos, si-atunci o sa iti pun acolo aia portocalia...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am făcut fiţe la Exceel? Euuuu? laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred că ajută la ceva, dar acum am citit-o şi pe cealaltă laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai normal ca e de apreciat. Ca sa scurtezi ai taiat partea cu "buna, TPU" si ai pus un P.S care are de vreo 14 ori mai multe litere, printre care si alea cu "buna, TPU".

Iti bati cam prea mult capul cu aia care zic ca n-au chef sa citeasca.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

...Exact...
Si nu-mi bat capul cu ei,intrebarea i-am dedicat-o lui NOname,ca sa zic asa...,adica ea m-a inspirat...
In fine, mi-a placut ca ai prins poanta din final, ti-as da si fundita, da` i-am promis-o lu` fata aia Wetfire-iubita lui Exceel...
Data viitoare e a ta...
Fundita, zic.
Tu oricum imi esti simpatic de cand eram Cancelled...
Mersi de raspuns...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aha. Prima data m-am speriat putin pentru ca am crezut ca vrei sa zici de iubita lui Exceel ca e a mea data viitoare. Nu de alta, dar si asa sunt certat cu el, chiar daca am fost amici candva.
Dupa aia m-am speriat mai mult cand ai zis ca de fapt era vorba de funda. Eu nici nu raspund la intrebarile alea in care se spune ca se da funda. Singurul motiv pentru care ti-am raspuns ca sa iti zic ca n-are rost sa iti bati capul a fost faptul ca citesc destul de des 'intrebarile' tale ( chiar daca nu prea raspund pe aici) si mi se par interesante.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumoasa poveste.
Chiar ai inspiratie! Ma intreb de unde thinking

Ti-am citit si intrebarile precedente (care) nu si-au pierdut de loc din farmecul obisnuit.

O data cu revenirea ta pe site am din nou un motiv sa trec pe la categoria Trivia/Amuzante happy.

Deci... Welcome back...again!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mersi...
O sa mai vorbim, azi sunt praf...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te, am vazut inainte asa ca intreb,,(la cat iintru eu pe TA laughing, dar am vazut a 2 poveste in 2 zile asa ca iesi in ochi)
e ceva adevarat aici sau e tot sf?
chiar ai sora, pai daca da, cati ani ai tu?

| Lαrisα a răspuns:

Da` nu mai scrie si tu atat de mult, ca mi-e lene sa citesc.

| Bybanu a răspuns:

Misto, zici ca-i poveste laughing poti sa te apuci sa faci una.

| ubox7007 a răspuns:

Pai na se mai intampla, asa e tineretul si asa a am fost toti si asa vor mai si fi big grin

| TempestUV a răspuns:

Catama romanu.Scrie si tu mai putin ceva mi-e lene sa citesc atat

| anonim_4396 explică (pentru TempestUV):

Bine,iti promit ca o sa scriu mai putin data viitoare...
Vezi ca te anunt cand e gata intrebarea, am lucrat la ea aseara vreo ora, si mai continui in noaptea asta un pic, iar maine cred c-o termin...

| BayazidFulgerul a răspuns:

Fa o intrebare cu PONTA!

| digital7shady a răspuns:

Sora ta stie ce faci tu aici? laughing

| Jokerashul a răspuns:

Dragut,dar nu am inteles o chestie.De ce a furat pisica globul de cristal daca inca nu incepuse meciul?

| Adutzu2 a răspuns:

Faina poveste!

Răspuns utilizator avertizat
| AnastasiaKatelimov a răspuns:

Cat poti scrii!applause mi-a placut povestea! Da' chiar e adevarata?happy

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaKatelimov):

Pai tu ce crezi? E?

| AnastasiaKatelimov a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmmm...Nu stiu...de asta am intrebatlaughing

| YourQueen a răspuns:

Daca povestea nu e reala, atunci ai o imaginatie tare bogata, daca este reala ai o viata foarte activa.

| Laura0Lory a răspuns:

laughing)) super tare happy

| Dragutzika13 a răspuns:

Foarte tare sora ta laughing)

| Ven0m69 a răspuns:

Cui ii pasa sa ridice mana! laughing

| poseydon94 a răspuns:

Foarte tare