NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Studiile arată că atunci când ne îndrăgostim, unele chimicale invadează creierul, precum oxitocină, dopamină, adrenalină şi vasopresină, acestea având efecte asemănătoare heroinei. Creierul se comportă ca şi cum am fi consumat droguri.
În acest caz, nu ar trebui să se interzică şofatul în stare de îndrăgosteală?

90 răspunsuri:
| TempusVernum a răspuns:

De-aia nu m-am indragostit si nici n-o sa ma indragostesc laughing Dar nici nu sofez! rolling on the floor

| NOname explică (pentru TempusVernum):

...deci, practici abstinenţa totală şi spui "nu!" drogurilor? Bun şi aşa. : ))

| TempusVernum a răspuns (pentru NOname):

Ah, nu chiar, doar ca folosesc metroul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TempusVernum):

Saracutu virgin

| hellchild a răspuns:

Dacă esti indragosti nu ai halucinatii, deci nu, nu ar trebui interzis.

| NOname explică (pentru hellchild):

Poţi să reacţionezi haotic şi deplasat şi fără halucinaţii. O mică neatenţie din prea multă exaltare şi gata, eşti la 2 metri sub pământ (şi bine dacă doar tu).

| hellchild a răspuns (pentru NOname):

Dar doar pentru ca se elibereaza aceiasi hormoni ca si cand ai fii drogat nu inseamna ca esti, pentru ca substantele active din heroina nu sunt. De altfel neatent poti fii oricand.

| Izukie00 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, poate... da dau poate nu. Depinde si de cat de indragostit esti, cred. Ca daca te gandesti numai la persoana respectiva, chiar ca nu ar trebui sa te urci la volan! happy Mai bine iei un taxi. sau tramvai, autobuz, ceva :-)).

| NOname explică (pentru Izukie00):

Ar trebui să se organizeze un mijloc de transport în comun pentru îndrăgostiţi, aşa poate s-ar reduce şi numărul de accidente. : ))

| Izukie00 a răspuns (pentru NOname):

Asa este. Cine stie? Poate vor inventa si asa ceva, un autobuz special, cu inimi pe el, sau ceva asemanator. Cred ca ar avea mare succes! happy

| Dilavia a răspuns (pentru NOname):

Da niste autobuze sau microbuze dar asa pentru indragostiti cu scaune de inima cu baloane in forma de inima ceva frumos sa sesimta si ei bine, nu!? laughing

| Cocodrilo a răspuns:

Iau intrebarea ca aproape retorica.
Pentru partea reala, dupa parerea mea, la sofat se interzice consumul unor,, droguri" pentru ca acestea reduc viteza de reactie si capacitatea de a aprecia o situatie in mod realist (prudenta). Sub influenta alcoolului de exemplu creste tendinta de a face pe viteazul.
Ce au comun drogurile si alcoolul cu indragosteala este ca produc o senzatie de fericire - creierul se simte rasplatit.
Ar fi de stabilit daca indragosteala diminueaza viteza de reactie sau afecteaza prudenta in timpul sofajului (nu in general). Se pare ca nu sunt indicii, dar la intrebarea asta ar trebui sa raspunda un medic.
Pina la aparitia unei interdicitii, e de profitat.

| NOname explică (pentru Cocodrilo):

Bine zici, Cocodrilo.
"De profitat"...ce tentant sună.

| Shavoo a răspuns:

laughing)

| Deni123 a răspuns:

In nici un caz laughing

| NOname explică (pentru Deni123):

Deci nu te superi dacă vreun îndrăgostit dă peste tine pe trecerea de pietoni?
La cât de aiuriţi suntem, tot ce e posibil. : ))

| Deni123 a răspuns (pentru NOname):

Stiu ca e posibil dar nu am mai intalnit si vazut nici un caz dinasta deci nu trebuie sa imi fie teama de aiuriti indragostiti laughing

| NOname explică (pentru Deni123):

Eeee, doar nu le-a verificat nimeni nivelul de îndrăgosteală din sânge. : ))

| Deni123 a răspuns (pentru NOname):

Nu laughing