| anonim_4396 a întrebat:

Test de inteligenta.
PREZUMTII:
1. Exista 5 case, fiecare de cate o culoare;
2.In fiecare casa locuieste doar o singura persoana, fiecare de alta nationalitate;
3.Fiecarui locatar al fiecarei case ii place o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de casa;
4.Niciuna din cele 5 persoane nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari si nu detine acelasi fel de animal de casa.
INTREBARE:Cui apartine pestisorul de acvariu?
INDICATII:
1.Britanicul locuieste in casa rosie;
2.Suedezul are caine;
3. Danezul bea cu placere ceai;
4.Casa verde se afla in stanga casei albe;
5. Locatarul casei verzi bea cafea;
6.Persoana care fumeaza Pall Mall are o pasare;
7. Locatarul ce locuieste in casa din mijloc, bea lapte;
8. Locatarul din casa galbena fumeaza Dunhill;
9.Norvegianul locuieste in prima casa;
10. Fumatorul de Marlboro locuieste langa cel care are o pisica;
11. Locatarul care are un cal locuieste langa cel care fumeaza Dunhill;
12. Fumatorul de Winfield bea cu placere bere;
13.Norvegianul locuieste langa casa albastra;
14.Germanul fumeaza Rothmanns;
15. Fumatorul de Marlboro are un vecin care bea apa.

Răspuns Câştigător
| Aberdeen a răspuns:

Tocmai am luat o foaie de hârtie. Să vedem ce iese. Deci, desenăm 5 case. Întrucât regăsim în prezumții culorile tuturor caselor (5 la număr) și dată fiind ordinea caselor, vom deduce că norvegianul stă în prima, cea GALBENĂ. Avem până acum două case cu doi locatari descoperiți: galben- norvegianul, și roșu- britanicul. Rămân celelalte.
Pe mijloc nu pot fi decât două case: cea roșie și cea verde, dar, întrucât în cea verde se bea deja cafea, rămâne prima variantă, în care se va bea lapte (britanicul). Bun, deci știm ordinea caselor.
Norvegianul din casa galbenă fumează Dunhill. Casa albastră are un cal, după cum reiese din prezumții. Casa albastră fumează Marlboro, ca să-l poată avea ca vecin pe norvegianul care bea apă (britanicul deja bea lapte și verdele cafea). Pisica o va avea fie roșu, fie galben, amândoi fiind vecinii fumătorului de Marlboro.
Singurul care a rămas însetat pare să fie casa albă, astfel că ea va fuma Winfield și va bea bere. Bun.
Germanul fumează Rothmanns, și cum au mai rămas doar două case nefumătoare, roșu și verde, roșu fiind a britanicului, concluzionăm că verdele este al GERMANULUI care fumează Rothmanns. Britanicului i-a rămas Pall Mall, și va avea și o pasăre.
Danezul e în casa albastră, pentru că e singura casă în care se mai poate bea ceva (ceai).
Norvegianul are pisica, stând lângă danez.
A mai rămas verdele și albul. Nu contează în ce casă se află suedezul, contează că, el având câinele, germanului îi mai rămâne doar PEȘTIȘORUL DE ACVARIU!

Hahaha. Aș vrea să mă verific, rog pe DoarBogdan să-mi găsească el pe net răspunsul. rolling on the floor

| R0R0 a răspuns (pentru Aberdeen):

Corect!

| Aberdeen a răspuns (pentru R0R0):

Mersi, a fost drăguț testul. În 50 de minute i-am dat și eu de capăt. ^^

| DoarBogdan a răspuns (pentru Aberdeen):

Se poate spune ca de atunci am cautat raspunsul? big grin

Si da... cam asta ar fi raspunsul. E cel mai detaliat laughing

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar oricine poate sa caute pe net raspunsul...
In fine de asta nu o sa raspund concret, pentru ca dupa s-ar putea sa zici ca am trisat, desi nu fac asta happy

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Oare,se vor gasi trisori?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu. De fapt. Cred ca asta e intrebarea mai buna pe care o putem pune. happy

| LoveSleep a răspuns:

Asta e de copii mici.

Peștișorul e al tipului care fumează Dunhill. E cel mai ieftin animal de casă, iar ăsta cu țigările lui are o situație materială praf. Chiar dacă soția lui e prostituată și face ceva bani, clar îi place să se joace cu peștișoru'.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Nu stiu,daca logica ta e buna, Dunhill -ul nu-i tocmai ieftin, acvariu destul de greu de intretinut, daca se strica pompa, iti moare...pestele.Stii cand costa un jerseu?

| Doub a răspuns:

Hai să dăm cu banul.

| R0R0 a răspuns:

Testul de inteligenta a lui Einstein.
Cred ca germanul este.
L-am facut demult.

| anonim_4396 explică (pentru R0R0):

Ma intereseaza cum ai ajuns la rezultat, fluturas.

| R0R0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar crezi ca am facut-o acum?
Stiu ca, in urma cu 2 ani parca, am luat o foaie de hartie si am insemnat toate datele.Dar, bineinteles am gresit. Dar am retinut rezultatul.