| Firbiddb a întrebat:

Buna, am si eu nevoie de ajutor, deci eu m-am cunoscut cu cineva din Cuba acum ceva timp, ne-am cunoscut foarte bine, si acum vrem sa facem sa vina în Romania DOAR CA NU STIU CUMM va rog ajutati-ma ce trebuie sa fac mai exact?

5 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Salut!

Sa aplice pentru viza, ai detalii pe pagina ambasadei. Viza de calatorie, in principal si bani ca sa poata sa aplice. Sunt niste conditii ce trebuie indeplinite, de aceea e bine sa va documentati inainte.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa intre pe site-ul Guvernului Romaniei si sa cauta sa aplice pentru VIZA de turist in Romania, fiindca altfel nu se poate ajunge aici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa aplice pentru viza ca sa ajunga in Ro. si are nevoie si de multi bani ca nu e ieftin drumul

| relian a răspuns:

Mai exact mergi la un notar si spui ca vrei sa faci o invitatie unui prieten din Cuba, sa vina sa te viziteze.

Treb sa stii numele lui, apoi notaru iti face invitatia, tu o trimit aluia in Cuba, respectivu merge la ambsada Ro acolo in Cuba, asta daca are Ro acolo ambasada. Daca Ro nu are acolo ambasada, atunci el trebuie sa trimita invitatia primita de la tine, in tara cu care Cuba are acorduri si mai multe tari foloseste o singura ambasada.

Tu trimiti invitatia prin posta, cam asta e asa in mare procesu asta. Dupa o sa fie el chemat acolo la interviu, poate sa i se dea, ori poate sa nu se dea viza.

Alta modalitate nu este, mai ales Cuba care este o insula, aia niic in state nu prea pot sa mai intre, ilegal vorbesc, nu-i mai primeste acum nimeni laughing

| ValentinMihai78 a răspuns:

Prin urmarea unei universități sau viză de lucru.