| Georgia123456 a întrebat:

Bună seara! Reducerea de 90% pentru studenţi se aplică şi la aboanamentul pe autobuz ( transport auto intern, comun local ) ( eu aşa am înţeles)? Am întrebat azi o vânzătoare de bilete de ea şi a părut confuză că întreb. Dacă se aplică, de când? Până în 15 septembrie?

Eu sunt orfană de mamă şi dacă aş dovedi cu acte aş avea gratuitate. Mama a murit cu numele ei de fată. Îmi trebuie certificatul ei de căsătorie, de divorţ, al meu de naştere şi al ei de deces ca să dovedesc?

Răspuns Câştigător
| trophin a răspuns:

Studentii calatoresc cu legitimatia de stundent, carnet... gratis

| Georgia123456 explică (pentru trophin):

Mulţumesc mult pentru răspuns!

4 răspunsuri:
| melimili a răspuns:

Abonamentele de autobuz (transport intern in oras) este in functie de localitate si decizia fiecarei primarii. Nu mai zapaciti vanzatorele de bilete cu ceea ce nici voi "titratii" nu ati inteles bine.
Vezi ce decizii a dat primaria orasului in acest sens. Intri pe site-ul lor. Majoritatea au gratuitate doar pentru ca sunt studenti acolo, indiferent unde au domiciliul. Fara alte conditii. Dar nu cu carnet de student pur si simplu. Cu legitimatie de transport eliberata pe baza carnetului de student.

| Georgia123456 explică (pentru melimili):

Mulţumesc pentru răspuns! Nu era nevoie de tenta sarcastică că pricepeam ideea oricum. Site-ul primăriei oraşului în care sunt la facultate n-are preţurile actualizate din 2017. Şi biletele pentru o călătorie sunt mai scumpe la ora actuală decât pe site, şi e reducere de 100% pentru elevi în realitate( pe site scrie de 50%).

| Georgia123456 explică:

Corectez. Abonament am vrut să scriu.