| Laura0708 a întrebat:

Bună ziua. Poate reușește cineva sa ma lămurească într-o privință. În anul 2018 m-am întors din Turcia unde am stat 3 luni ca și turist. La întoarcere, în aeroport mi s-a transmis ca primesc interdicție de a întra în tara timp de 5 ani pe motiv ca am depășit perioada de ședere cu 3 zile. La sfârșitul acestei luni,interdicția mea expira. As vrea sa știu, dacă plec începând cu luna septembrie în Turcia as putea întâmpina ceva probleme din aceasta cauza? Din moment ce interdicția mea expira,pot pleca din nou ca și turist? În caz ca am primit și amenda, unde ar trebui sa o plătesc? Sau unde ar trebui sa ma informez în legătură cu aceasta? Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca perioada de interdictie a expirat sigur ca poti pleca.
Daca primeai amenda ai fi fost incunostintata pana acum, cred ca n-ai primit.
In orice caz, chiar daca ai fost amendata, o sa-ti ceara sa platesti amenda la intrare sau pe parcursul sederii, bineinteles daca nu s-a prescris. Nu cunosc legislatia turca dar banuiesc ca si acolo exista prescriptia.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ar trebui sa ai probleme, daca ti-a expirat interdictia. Probabil vei fi verificata mai atent decat altii.

| Simpatic a răspuns:

Eu am o nelamurire draga Laura, ati fost la turci din placere sau cu meseria? stiti ce se spunea in trecut ca fac doamnele la turci!?
In rest o tara minunata!

| Laura0708 explică (pentru Simpatic):

Nu știu și nici nu ma interesează, sincer. Am fost plecata cu probleme reale, nicidecum pentru motivele spuse de dvs. Întrebarea mea a fost destul de pertinenta, dacă ma puteți ajuta cu un răspuns, bine. În rest nu vad de ce ați avea nelămuriri în privința mea?!

| Simpatic a răspuns (pentru Laura0708):

Pai ati primit raspuns, cand se termina perioada de interdictie nu vor mai fi probleme in a intra in acea tara!
Cat despre plata acelei amenzi nu am nicio idee.