| mrrRobert a întrebat:

Ce acte trebuie pentru a călători într-o țară din UE? Atât pentru adulți, cât și pentru minori cu vârsta de peste 14 ani.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cartea de identitate sau pașaport pentru majori.
Pentru minori pe lângă cartea de identitate sau pașaport o declarație de la părinți daca nu sunt ambii și un însoțitor major.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru adulti este suficient actul de identitate ("buletinul").
Pentru minorii de peste 14 ani, este suficient buletinul daca sunt insotiti de catre ambii parinti, iar daca nu sunt de fata ambii parinti, trebuie un act notarial prin care parintii sunt de acord ca minorul sa paraseasca tara, sub raspunderea unei anumite persoane (adult).

| mont a răspuns:

Pentru adulti cartea de identitate sau pașaportul. Pentru minori din păcate trebuie și acordul părinților - ori însoțit de ambii părinți ori acord dat in scris, la notariat și de unica folosință.

| Holiday a răspuns (pentru mont):

"...și de unica folosință."

Daca acordul este dat de un parinte celuilalt, poate fi valabil pana la 3 ani, fara numar limitat de iesiri din tara.
De unica folosinta este doar acordul dat de parinti unei alte persoane.

| maphiotul a răspuns:

Cum au mai spus si altii, pentru adulti doar buletinul.
Minori peste 14 la fel doar buletinul daca sunt insotiti de ambii parinti.
Daca nu, imputernicire notariala si ce au uitat ceilalti sa spuna cazier judiciar de la Politie specificat,, pentru insotire minori"
Bafta

| Crescent a răspuns:

Daca nu ai pasaport poti calatori doar cu buletinul